Darbeyi planlayanlardan Albay Muharrem Köse'nin cebindeki atama listesi ortaya çıktı

Güncelleme Tarihi:

Darbeyi planlayanlardan Albay Muharrem Kösenin cebindeki atama listesi ortaya çıktı
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 17, 2016 17:27

Darbeyi planlayanlardan Albay Muharrem Köse'nin cebindeki atama listesi ortaya çıktı

Haberin Devamı

Taylan YILDIRIM/İZMİR (DHA) - TÜRK Silahlı Kuvvetleri içerisindeki bir grubun planladığı darbenin başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra önemli ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı. Darbenin yapıldığı gece 'Yurtta Sulh Komitesi' yöneticilerinden olan ve atamaları hazırlayan Albay Muharrem Köse'nin cebinden atama listesi de ortaya çıktı. DHA'nın ulaştığı 400 kişiden oluşun atama listesinde, bazı askerlerin rütbeleri yetmemesine rağmen önemli makamlara getirildiği, bazı askerlere ise görevden el çektirildiği yer aldı.
Darbe girişiminin ilk saatlerinde, darbeyi hazırlayan Yurtta Sulh Komitesi yöneticilerinden Albay Muharrem Köse'nin gözaltına alındığı sırada cebinden  400 kişilik Genelkurmay atama listesi çıktı. Bir süre önce görevden alınan Genelkurmay Adli Müşaviri Albay Muharrem Köse başkanlığındaki 37 askerden oluşan komitenin hazırladığı 400 kişilik atama listesine DHA ulaştı. Atama listesinde, İstanbul ve Ankara'daki darbe kalkışmasını planlayan grup, çoğu Jandarma Genel Komutanlığı'na bağlı birliklerde olmak üzere farklı askeri birlik ve yurtdışı askeri ateşeliklerde görev alacak yeni isimleri tek tek tespit etti.
Listede, bazı askerlerin rütbeleri yeterli olmamasına rağmen önemli görevlere atandıkları ortaya çıktı. Birçok albayın, Amiral ve General makamlarına atandıkları görüldü. Bu arada, bazı askerlerin bulundukları görevlerine devam etmelerinin istendiği görüldü. Bazı askerlerin ise görevden el çektirilip komutanlık makamlarına atanacakları da yine belgelerde yer aldı.

FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!