Burun estetiğinde revizyon rinoplasti

Güncelleme Tarihi:

Burun estetiğinde revizyon rinoplasti
Oluşturulma Tarihi: Aralık 26, 2022 03:00

DAHA önce olunan burun estetiği ameliyatının istenmeyen sonuçlarını düzeltme ameliyatına ‘revizyon rinoplasti’ adı verildiğini belirten Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ahmet Berber, “Revizyon rinoplastinin gerekçesi, önceki ameliyat ya da ameliyatların istenmeyen sonuçlarıdır. Küçük müdahale gerektiren sorunlar için 6-12 ay beklenebilirken, çok büyük sorunlarda erken dönem revizyon ameliyatı yapılabilir” dedi.

Haberin Devamı

 

NEDEN İHTİYAÇ DUYULUR?

Revizyon rinoplasti ihtiyacının oluşması durumları hakkında bilgiler veren Op. Dr. Ahmet Berber, şunları söyledi: “Yapılmış ameliyat sonucu burun ucu daralmış, geniş, asimetrik, düşük veya aşırı kısalmış ya da kalkık görünümde olabilir. Burundan nefes alma güçlüğü tekrarlayabilir, burun sırtında kemer kalmış, düzensizlik ya da eğrilik oluşabilir. Ayrıca ameliyat öncesi planlamanın iyi yapılmaması, cerrahın tecrübesinin az olması, kötü yara iyileşmesi, ameliyat sonrası eksik ve yanlış bakım, ameliyat sonrası erken dönemde iyi beslenememe, sigara içilmesi veya buruna darbe alınması, revizyon ameliyata ihtiyaç oluşturabilir.”

ÖNCESİNDE DEĞERLENDİRME

Ameliyat öncesi değerlendirmenin primer rinoplasti gibi olduğunu, ancak daha detaylı ve dikkatli değerlendirmenin başarıyı artırdığını kaydeden Berber, “Bu süreçte hastaya açık davranmak, olası olumlu veya olumsuz sonuçlar konusunda bilgilendirmek gerekir. Cerrahide amaç başarılı olmak ve hastayı memnun etmektir. Ancak daha iyi bir sonuç elde edilemeyeceği şüphesi yoğunsa cerrahi sınırları zorlamamak gerekir. Bu durum hastayla paylaşılmalıdır” diye konuştu.

Haberin Devamı

AMELİYAT NASIL YAPILIR?

Revizyon rinoplastinin tıpkı primer rinoplastide olduğu gibi açık veya kapalı yaklaşımla yapılabildiğini söyleyen Op. Dr. Berber, “Revizyon ameliyat esnasında daha dikkatli ve nazik çalışmak gerekir. Muayene ile önceden belirlenen ve ameliyat sürecinde de gözlenen sorunlar çözülerek mutlu sona ulaşılmalıdır. Hastalar ameliyat sonrasında da uzun süre takip edilmelidir. Revizyon rinoplasti sonrası hafif-orta düzeyde ağrı olabilir. Bu ağrılar normal ağrı kesicilerle kolaylıkla giderilebilir. Cilt sağlığı ve yara iyileşmesi için iyi bir bakım şarttır. Düzenli ve protein ağırlıklı bir beslenme, ödem giderici tedaviler ve sigaradan uzak durulması gerekir” ifadelerini kullandı

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!