Balbay: Kapatılan üniversiteler iki aya sonra açılmalı

Güncelleme Tarihi:

Balbay: Kapatılan üniversiteler iki aya sonra açılmalı
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 25, 2016 14:12

Balbay: Kapatılan üniversiteler iki aya sonra açılmalı

Haberin Devamı

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyesi Mustafa Ali Balbay, kapatılan 15 üniversitenin mağdur olan 65 bin öğrencisinin sorunlarını yeni tercih- misafir öğrenci gibi yöntemlerin çözmeyeceğini belirterek, “Kalıcı çözüm bu üniversitelerin yeniden yapılandırılıp iki ay sonra açılmasıdır" dedi.
Hükümetin istediği an bir gecede kurumlar kapatıp kurumlar açtığını anımsatan Balbay'ın değerlendirme ve önerileri satırbaşlarıyla şöyle:
"YÖK kapatılan üniversitelere ilişkin 4 kez karar aldı 5 kez açıklama yaptı, konu hala belirsizliklerle dolu. YÖK, 'ben emrederim olur' havasında ama öyle olmuyor. Okullar kendi kurallarını koyup misafir öğrenciye göçmen muamelesi yapıyor. YÖK tercih süresini 29 Ağustos'a kadar uzatarak, zaman kazanmaya çalışsa da yeni sorunların ortaya çıktığını gördü. Kapatılan üniversitelerdeki öğrencilerden bazıları başka bir üniversiteyi tercih etme hakkını sevdi. Bu yolla memleketindeki bir üniversitede okuma olanağı buldu. Onlar bu tercihini sürdürebilir. Ancak çok büyük bir kesim mevcut okulunda kalmak istiyor. Bu çok zor bir şey değil. Binaları, kampüsü, altyapısı olan bu üniversiteler yeni isim, yeni yönetim altında devam edebilir. İzmir'de kapatılan Gediz'in yerine Bakırçay üniversitesi, İzmir'in yerine de İzmir Demokrasi üniversitesi kurulması kalıcı bir çözüm üretmek ve bunu öteki üniversitelere de yaymak içindi. Burada sanki AKP ve hükümet iyi polisi YÖK de kötü polisi oynuyor. Bunu yutmuyoruz. İzmir'de açılan iki üniversite yukarıdaki önerimiz doğrultusunda örneğin 2 ay geç de olsa açılmalıdır. Kapatılan tüm üniversitelerin yerine o altyapı kullanılarak devlet üniversitesi kurulmasına ilişkin yasa önerimizi verdik. Bu öneri CHP'nin tüm Milli Eğitim Komisyonu üyelerinin ve öteki milletvekili arkadaşlarımızın imzası ile Meclis'e sunuldu. Bir öğretim üyesi kolay yetişmiyor. Bir doçent 10 yılda, profesör 20 yılda o unvanı alabiliyor. Suçlu olan, FETÖ bağlantısı saptanan hukuk zemininde ayıklansın, öteki öğretim üyeleri öğrencilerine ve bilim yuvasına kavuşsun."
İZMİR, (DHA)
FOTOĞRAF

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!