İstanbul merkezli 10 ilde otomobil hırsızlarına operasyon: 27 gözaltı

Güncelleme Tarihi:

İstanbul merkezli 10 ilde otomobil hırsızlarına operasyon: 27 gözaltı
Oluşturulma Tarihi: Mart 04, 2024 11:57

İstanbul merkezli 10 ilde otomobil hırsızlarına operasyon: 27 gözaltı

Haberin Devamı

-Depremde ağır hasar alan araçların şase numaralarını çalıntı araçlarla değiştirip sattılar

Ali AKSOYER-Hasan YILDIRIM/İSTANBUL,(DHA) İSTANBUL merkezli 10 ilde otomobil hırsızlarına yönelik düzenlenen "ŞASE-1" operasyonunda 27 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin depremde hasar gören otomobillerin benzerlerini çalarak motor ve şase numaralarını değiştirip sattıkları öğrenildi. Operasyonda ele geçirilen 45 otomobilin bulunarak sahiplerine teslim edildiği belirtildi. Şüpheliler ise emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Asayiş Şube Müdürlüğü, Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri tarafından 4 aylık takibin ardından operasyon yapıldı. Cumhuriyet Savcılığından alınan izinle İstanbul, Ankara, Yozgat, Kayseri, Tokat, Diyarbakır, Adıyaman, İzmir, Samsun, Kırşehir illerinde daha önceden tespit edilen 17 adrese eş zamanlı baskın yapıldı. Baskınlarda 4'ü kadın 27 şüpheli gözaltına alınırken, şebekenin iki üyesinin ise başka suçlardan cezaevlerinde olduğu tespit edildi.

YÖNTEMLERİ ORTAYA ÇIKARILDI

Haberin Devamı

İstanbul, Oto Hırsızlık Büro Amirliğine getirilen şüphelilerin deprem hasarlı otomobilleri satın aldıkları daha sonra aynı model ve renkte otomobilleri çaldıkları ya da yurt dışından kiralayarak Türkiye'ye getirdikleri tespit edildi. Şüphelilerin kullanılmayacak kadar hasarlı araçların motor ve şase numaralarını çalıntı araçlara geçirerek, sözde tamir ettirmiş gibi yaparak sattıkları öğrenildi. Operasyon kapsamında şüphelilerle birlikte ele geçirilen 45 otomobil sahiplerine teslim edildi.

6 YARDIMCISI VARMIŞ

Liderliğini daha önceden 7 suç kaydı bulunan Abdullah P.'nin şebeke içinde 6 yardımcısının bulunduğu, bunların çalıntı araç, ya da yurt dışından getirilen araçları bulma, hasarlı araçları bulmak, otomobilleri pazarlamak gibi görevleri olduğu öğrenildi.

Haberin Devamı

ELE GEÇİRİLEN HASARLI OTOMOBİL FOTOĞRAFLARI POLİSİ BİLE ŞAŞIRTTI

Şüphelilerle birlikte satın aldıkları deprem hasarlı kullanılmaz durumda olan otomobillerin fotoğrafları da ele geçirildi. Fotoğraflarda otomobillerin hurda oldukları ancak kayıtlarında hasarlı olarak gözüktükleri belirtildi. Şüphelilerin bu araçların sadece motor ve şase numaralarını alarak, çalıntı araçlara taktıkları öğrenildi.

Yapılan soruşturmada şüphelilerin otomobilleri şebekenin kadın üyeleri adına kayıt ettirdikleri bu yöntemle dikkat çekmemeye çalıştıkları belirlendi. Bir kadın çete üyesinin 1 yılda 30 otomobili üzerine alarak satışını yaptığı tespit edildi.

Poliste işlemleri tamamlanan şüpheliler hakkında Kaçakçılık, örgüt kurup üye olmak, resmi belgede sahtecilik, nitelikli dolandırıcılık suçlarından işlem yapıldığı belirtildi. Emniyette işlemleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi. (DHA)

(FOTOĞRAF)

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!