Kacır: Türkiye'nin güvenli liman olduğunu tüm dünyaya bir kez daha kanıtlıyoruz

Güncelleme Tarihi:

Kacır: Türkiyenin güvenli liman olduğunu tüm dünyaya bir kez daha kanıtlıyoruz
Oluşturulma Tarihi: Mart 05, 2024 17:52

Kacır: Türkiye'nin güvenli liman olduğunu tüm dünyaya bir kez daha kanıtlıyoruz

Haberin Devamı

Gülşah KAHVECİ- Feridun AÇIKGÖZ/İSTANBUL, (DHA)- SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 'Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) 43. Olağan Genel Kurul Toplantısı'na katıldı. Toplantıda konuşan Kacır, “Küresel krizlerden kaynaklanan bu sınamalar ve geçtiğimiz yıl 6 Şubat'ta yaşanan iki büyük deprem felaketi karşısında Türkiye ekonomisi 2023 yılında da başarılı bir sınav verdi. 14 çeyreklik kesintisiz büyümesini devam ettirdi. OECD üye ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ikinci, G20 üye ülkeleri arasında ise üçüncü ekonomi oldu" dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır Beşiktaş'ta bir otelde düzenlenen 'Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) 43. Olağan Genel Kurul Toplantısı'na katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Kacır, “Küresel tedarik zinciri, COVID-19 pandemisinin neden olduğu kırılmaları henüz atlatabilmiş değil. Rusya-Ukrayna Savaşı başta olmak üzere yakın coğrafyamızda baş gösteren krizler tüm dünyada enerji ve hammadde arzında yeni arayışları beraberinde getirmeye devam ediyor. Küresel krizlerden kaynaklanan bu sınamalar ve geçtiğimiz yıl 6 Şubat'ta yaşanan iki büyük deprem felaketi karşısında Türkiye ekonomisi 2023 yılında da başarılı bir sınav verdi. 14 çeyreklik kesintisiz büyümesini devam ettirdi. OECD üye ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ikinci, G20 üye ülkeleri arasında ise üçüncü ekonomi oldu. Gayri Safi Yurtiçi Hasılamız ilk defa 1 triyon dolar barajını aşarak rekor kırdı. Küresel şirketlerin Asya merkezli tedarik zincirlerine alternatif arayışı içerisinde olduğu, “nearshoringö ve “friendshoringö kavramlarının yükselişte olduğu bir dönemde ihracatta elde ettiğimiz 255,8 milyar dolarlık tarihi rekor ise, Türkiye'nin coğrafi konumu, nitelikli insan kaynağı, güçlü üretim, lojistik altyapısı ile yatırımcıların ihtiyaçlarına başarılı cevap verdiğinin tescili niteliğindedir. Türkiye yüzyılında imalat sanayimizi daha rekabetçi ve yenilikçi yapıya kavuşturarak ülkemizi küresel düzeyde ileri teknoloji üretim merkezi hâline getireceğiz" diye konuştu.

Haberin Devamı

“182 PROJE İLE CARİ AÇIĞIN KAPANMASINA YILDA 7 MİLYAR DOLAR KATKI SUNACAĞIZ"

Haberin Devamı

Kacır,“Sizlerin de yakından bildiği üzere Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle birlikte Ar-Ge, yatırım ve üretim teşvikleri Bakanlığımız çatısı altında toplandı. Destek mekanizmalarımızı Ar-Ge'den seri üretime bütüncül bakış açısıyla kurgulama imkânına kavuştuk. İşte bu yaklaşımla katma değerli üretimi artıracak, cari açığı azaltacak projeleri desteklemek üzere hayata geçirdiğimiz 'Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı'na devam ediyoruz. Makine, mobilite, üretimde yapısal dönüşüm, sağlık ve kimya ile dijital dönüşüm alanlarında desteklediğimiz, orta yüksek ve yüksek teknoloji odaklı 103 milyar lira yatırım tutarında 182 proje ile cari açığın kapanmasına yılda 7 milyar dolar katkı sunacağız. Önümüzdeki dönem yatırım teşvik sistemimizi revize ederek, büyük ölçekli yatırımlarla arz güvenliğini sağlayacağız. İlk kez Togg'da hayata geçirdiğimiz yeni nesil sanayi politikamızı yaygınlaştırarak, 5G teknolojilerinden uçan akıllı mobilite sistemlerine, bataryadan çip teknolojilerine, güneş panellerinden rüzgâr türbinlerine, biyoteknolojik ilaçlardan yeni nesil uydu teknolojilerine, hızlı trenlere birçok alanda büyük atılımlar gerçekleştireceğiz. Yüksek teknolojiye yönelik yatırımları artırarak, cari açığın azaltılması ve fiyat istikrarının sağlanması hedefine daha fazla katkı vereceğiz" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

“TÜRKİYE'NİN GÜVENLİ LİMAN OLDUĞUNU TÜM DÜNYAYA BİR KEZ DAHA KANITLIYORUZ"

Bakan Kacır, “Dijital Dönüşümü hızlandırıyor, dijital ekonomiyi büyütüyoruz. Sayılarını 14'e çıkaracağımız model fabrikalarımızla firmalarımızın rekabet gücünü yükseltiyoruz. Başta KOBİ'lerimiz olmak üzere firmalarımızın dijital dönüşümüne yönelik desteklerimizi güçlendirmek amacıyla, 8,2 milyar avro bütçeli Dijital Avrupa Programı'na katıldık. KOBİ'lerimiz program kapsamında Avrupa çapında kurulacak altyapılara erişebilecekleri gibi, programın bir bileşeni olarak ülkemizde kurulumu tamamlanacak Avrupa Dijital İnovasyon Merkezlerinden, yatırım öncesi test, yatırımcı bulma desteği gibi hizmetlerden faydalanabilecek. Önümüzdeki dönemde hayata geçireceğimiz Dijital ve Yeşil Dönüşüm Destek Programlarıyla da yeşil ve dijital dönüşüm yatırımlarını öncelikli olarak destekleyeceğiz. Türkiye'nin güvenli liman olduğunu tüm dünyaya bir kez daha kanıtlıyoruz. Geçtiğimiz günlerde yayımladığımız 57 maddelik YOİKK Eylem Planı ile özellikle yatırımcıların karşılaştıkları sorunları çözmeye ve iş yapma ortamını daha da iyileştirmeye yönelik adımlar atmaya odaklandık. Kişisel Verilerin Korunması Kanununun (KVKK) Avrupa Birliği'nin Genel Veri Koruma Tüzüğü (GDPR) ile uyumlaştırılmasına yönelik kanun değişikliği taslağı yüce meclisimiz tarafından onaylandı. Önümüzdeki dönemde hayata geçireceğimiz düzenlemelerle; uluslararası veri aktarımına ilişkin ulusal politikaları ülkemiz menfaatleri doğrultusunda ticareti destekleyici çerçeveye oturtacağız. Ülkemiz için stratejik öneme sahip sektörlerde ve ikiz dönüşüm kapsamında ihtiyaç duyduğumuz alanlarda sanayi-eğitim işbirliğini artırarak nitelikli insan kaynağımızı güçlendirmeye devam edeceğizö şeklinde konuştu.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!