Başkan Akgün: Beklenen İstanbul depreminde zaman giderek daralıyor

Güncelleme Tarihi:

Başkan Akgün: Beklenen İstanbul depreminde zaman giderek daralıyor
Oluşturulma Tarihi: Aralık 04, 2023 15:31

Başkan Akgün: Beklenen İstanbul depreminde zaman giderek daralıyor

Haberin Devamı

İSTANBUL, (DHA)- Büyükçekmece Belediyesi’nin Aralık ayı birinci toplantısı Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün başkanlığında gerçekleşti.Meclis toplantısı öncesinde İstanbul’da da hissedilen merkez üssü Bursa Gemlik Körfezi olan 5,1 ve 4,5 büyüklüğündeki depremlere dikkat çeken Başkan Akgün, beklenen İstanbul depreminde zamanın giderek daraldığını ve bu bilinçle de Büyükçekmece’de kentsel dönüşüm çalışmalarının kararlılıkta sürdüğünü belirtti.

“En tehlikeli bölgemizin Büyükçekmece merkez olduğunu kimse unutmasın" diyen Akgün, "Belediyenin yeri dahil yoğun bir sıvılaşma var. Yeni yapılan binalar zemin iyileştirildikten sonra yapılıyor. Teknoloji imkanlarını kullanıp bilimsel verilere göre çizilmiş, yapılmış olan projelerinizi hesaplara göre yaparsanız korkmayacaksınız. Dizdariye Mahallesi, 19 Mayıs Mahallesi’nin Beşevler’e yakın bölgesi, Fatih Mahallesi’nin tamamı, Cumhuriyet Mahallesi’nin Cumartesi Pazarı’na yakın kısımları, Atatürk Mahallesi’nin Albatros’a yakın kısımlarındaki kentsel dönüşüm faaliyetlerimiz 7/24 devam ediyor” dedi.

“VATANDAŞIMIZIN DEPREM KORKUSUNU GANİMETE ÇEVİRMEK İSTEYENLERE FIRSAT VERMEYECEĞİZ”

Kentsel Dönüşüm faaliyetlerinde karşılaşılan sorunlara da dikkat çeken Başkan Akgün şöyle konuştu;

“Sorunları çözerken karşılaşmış olduğumuz en önemli konu şudur; birçok bina yıkılıp yerine yeni binalar yapılacak. Oradan iki kişi çıkıyor. Kendi menfaati için veya kendisine ekstra bir şey istediği için aylarca bazen yıllara varan gecikme oluyor. Yönetimin bu konuyu bize aktarması lazım. Apartmanda herkes mutabık ama birileri engelliyor. Bunları lütfen bize aktarın, birlikte çözelim. Müteahhitler Büyükçekmece’de fazla para kazanmıyor. Kimse de zarar ederek bina yapmaz. Bu kozu kullanarak dairelerinizi kabul edilmeyecek şekilde küçültüp kendisine daire çıkartıyorsa sakın ola ki anlaşmayın. Sizin deprem korkunuzu bir zafiyet olarak görüp imza veya protokole imza atmak için sizi zorlayabilirler. İsterseniz apartmanın veya sitenin tamamı isterseniz yönetim olarak geleceksiniz. Biz de bu müteahhitleri çağıracağız. Vatandaşımızın hakkını vermeyip, bu deprem telaşını ganimete çevirmek isteyenlere asla fırsat vermiyoruz”

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!