Bağcılar’a 15 Temmuz Şehitler Anıtı

Güncelleme Tarihi:

Bağcılar’a 15 Temmuz Şehitler Anıtı
Oluşturulma Tarihi: Ocak 06, 2017 17:31

Bağcılar’a 15 Temmuz Şehitler Anıtı

Haberin Devamı

İSTANBUL(DHA) BAĞCILAR Belediyesi, tarafından inşa edilen 15 Temmuz Şehitler Anıtı düzenlenen törenle açıldı. Yunus Emre Kavşağı’na dikilen 8,60 metre yüksekliğinde ve 7,52 metre genişliğindeki anıt, farklı kompozisyonuyla da dikkat çekiyor.

Yunus Emre Kavşağı’na inşa edilen anıtın açılış törenine 15 Temmuz darbe girişimi esnasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi önündeki şehit olan Ramazan Sarıkaya’nın eşi Zeynep Sarıkaya, 15 Temmuz gazileri ve yakınları ile Bağcılar Kaymakamı Orhan Çiftçi, Bağcılar Emniyet Müdürü Erden Bursalı ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Farklı bir kompozisyonda hazırlanan Anıt, 8,60 metre yükseklik ve 7,52 metre genişliğe sahip. İçerisinde metal konstrüksiyon üzerine heykel ve anıt malzemesi olan cam elyaf takviyeli polyesterden oluşuyor. Ana yapısında stilize edilmiş müdahaleye, dış güçlere, baskı ve darbe girişimine gönderme yapan, devleti simgeleyen formlar yer alıyor. Formların üzerinde bağımsızlığa karşı yapılan girişimleri simgeleyen kurşunlar, tanklar ve bombalar yer alıyor. Formlar ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne doğru hareket halinde simgeleniyor. Anıtın alt bölümünde ise Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet yazısı yer alıyor.

"TEK SES VE TEK NEFES OLDUK"

İslam coğrafyasında söz sahibi olan bir ülkenin içeriden girişilen bir hain darbe ile işgal edilmek istendiğini söyleyen Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, ‘’Millet olarak FETÖ’cü hainlere karşı cansiperane mücadele verdik. Adeta tek ses ve tek nefes olduk. Millet olarak verdiğimiz bu mücadele gelecek nesillere de örnek teşkil edecek. Milletimiz ülkemizi işgal etmeye yeltenen hainlere hak ettikleri dersi vermiştir. Dünyada bir ilki başaran milletimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla işgale dur demiştir. O gece Çanakkale müdafaasının bir örneğini yaşadık. Yerel yönetim olarak gelecek nesillerimizin bu şanlı destanı hep hatırlaması için 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nı inşa ettik. İlçemize hayırlı olsun" dedi.(FOTOĞRAF)

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!