Yöresel Ürün Günleri’ne büyük ilgi

Güncelleme Tarihi:

Yöresel Ürün Günleri’ne büyük ilgi
Oluşturulma Tarihi: Kasım 21, 2017 09:36

Yöresel Ürün Günleri’ne büyük ilgi

Haberin Devamı

GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP Sanko Park'ta, Türkiye'nin değişik illerinden ürünlerin tüketiciye ulaştırıldığı Yöresel Ürün Günleri, Gazianteplilerin yoğun ilgisi altında devam ediyor.

Sun Fuarcılık tarafından gerçekleştirilen ve Gaziantep'te ilk kez düzenlenen 'Yöresel Ürün Günleri' 26 Kasım Pazar gününe kadar Sanko Park -2 katta ziyarete açık kalacak. Sanko Park'ta 17 Kasım'da açılan fuara, 16 kentten 19 firma katılıyor. Sun Fuarcılık sahibi Mehmet Saçmacı, “Bu yıl ilkini düzenlediğimiz 'Yöresel Ürün Günleri' büyük ilgi gördü. Gelecek yıllarda daha fazla firma ve ürün çeşidi ile düzenleyeceğiz. Katılan firmalarımız ilgiden oldukça memnunlar" dedi.

Saçmacı, Yöresel Ürün Günlerine Trabzon, Sivas, Giresun, Kayseri, Antakya, İzmit, Adana, Balıkesir, Yozgat, Çankırı, Gümüşhane, Amasya, Adıyaman, Erzurum, Ankara ve Diyarbakır'dan firmalar katıldığının altını çizdi.

Katılımcılardan Zeyn Kahve firması sahibi Zeyneddin Şam, Diyarbakır'da kurulan bir yıllık firma olduklarını söyledi. Kendi ürünleri Zeyn markasını Gazianteplilere hem tattırtmak hem de tanıtmak için etkinliğe katıldıklarını anlatan Şam, “3 gündür buradayız, ilgi çok iyi durumda. Etkinliği düzenleyen herkese teşekkür ederim" diye konuştu.

Etkinliğe Kahramanmaraş'tan katıldığını kaydeden Rahvan Deri Tasarım firması sahibi Demir Karademir, şöyle devam etti:

"Gazianteplilerin ürünlerimize gösterdiği ilgiden çok memnunuz. Kahramanmaraş ve Gaziantep zaten kardeş şehirlerdir. Branşımız daha çok savaş zırhı, çanta ve miğfer üzerine. Geçmişten günümüze gelen ve yok olmaya yüz tutan bu mesleği yaşatma çabasındayım. Böyle bir etkinliği düzenledikleri için Gazianteplilere ve özellikle Sanko Park AVM yönetimine çok teşekkür ederim."

Etkinliğe Balıkesir yöresel ürünleri ile katılan Zaferbey firması sahibi Kadir Aydoğan ise Balıkesir'in ünlü kelle sepet peynirini ziyaretçilere tanıtıp tattırdıklarını ifade etti.

Balıkesir'e ait höşmerim tatlısının da tanıtımını yaptıklarına vurgu yapan Aydoğan, "Höşmerim tatlısı savaş döneminde kıtlık yaşanırken tesadüfen bulunan bir tatlıdır. Evde var olan malzeme ile yapılan özel bir tatlıdır. Buradan Gazianteplilere sesleniyorum. Gelsinler ve ürünlerimizden tatsınlar" dedi.

Kayseri'den etkinliğe katılan Danacı İstiklal Sucukları yetkilisi Fatih Özcan da pastırma, sucuk ve mantı pazarladıklarını bildirdi.

Özcan, 100 yıllık bir firma olduklarını, etkinlikte satıştan ziyade tanıtım amacıyla katıldıklarını vurgulayarak, “Fiyatlarımızı Kayseri fiyatımızla aynı. 40 personelle üretim yapıyoruz. Etkinliğin daha ilk günleri olmasına rağmen ilgi yoğun. Gazianteplilerin daha fazla ilgisinin olacağını düşünüyorum. Böyle bir etkinlik düzenleyen Sanko Ailesine teşekkür ederim" diye konuştu.

Yozgat'ta çörekotunu kendi arazilerinde üretip soğuk pres yöntemiyle yağını çıkardığına dikkat çeken Aydın Çörekotu Yağı sahibi Hasan Aydın, üretim sırasında hiçbir kimyasal, ilaç, gübre ve parlatıcı madde kullanmadığının altını çizdi.

'100 doğal katkısız ve yerli üründür. Tarım Bakanlığı izni ile üretim yapıyorum. Başka yerde şubemiz yok' diyen Aydın, her yıl 10 ton çörekotundan 2 ton yağ ürettiğini, 50, 100 ve 250 cc cam şişelere dolum yaptıklarını belirtti.

Yöresel Ürün Günlerine Çankırı'dan katılan kaya tuzu firması sahibi Hüseyin Çelik, “Çankırı'nın rafine edilmemmiş 84 mineral bulunan doğal kaya tuzlarını tanıyoruz. 5 yıllık bir firmayız. Doğal tuzların sağlık açısından fayları saymakla bitmez. Astım, bronşit ve radyasyonu çeken tuz lambalarımızın tanıtım ve satışını da yapıyoruz. Tuzlarımızı eski usul taş değirmende öğütüp sunuyoruz" dedi.

FOTOĞRAFLI

 

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!