Kitap candır can, hep birlikte okuyor Erzincan

Güncelleme Tarihi:

Kitap candır can, hep birlikte okuyor Erzincan
Oluşturulma Tarihi: Ekim 12, 2023 15:12

Kitap candır can, hep birlikte okuyor Erzincan

Haberin Devamı

Muzaffer KOŞAN / ERZİNCAN,(DHA)- HALKI kitap okumaya teşvik etmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla, Erzincan Valiliği tarafından başlatılan ‘Candır kitap can, hep birlikte okuyor Erzincan’ projesi kapsamında kentdeki tüm okullarda eş zamanlı olarak kitap okuma etkinliği düzenlendi.
    'Candır kitap can, hep birlikte okuyor Erzincan’ projesi, Vali Hamza Aydoğdu'nun katılımlarıyla düzenlenen kitap okuma etkinliği ile başladı. Vali Metin İlyas Aksoy Ortaokulunda düzenlenen etkinlikte Vali Aydoğdu, öğrencilerle birlikte kitap okudu. ‘Candır kitap can, hep birlikte okuyor Erzincan’ projesi kapsamında başlatılan kitap okuma etkinliği sadece öğrencilerle sınırlı kalmayarak, kentte bulunan esnafları ve tüm Erzincanlıları da kapsayacak.
    Okuma etkinliği sonrası açıklamalarda bulunan Vali Aydoğdu, empati yapma duygusunu artırmanın tek yolu kitap okumaktır diyerek, okuma seferberliğine gösterilen ilgi ve bu konuda ortaya konulan çabanın önemini vurguladı. Vali Aydoğdu şunları söyledi:
    “Kitap candır can, hep birlikte okuyor Erzincan’ mottosuyla Erzincan’ımızda her perşembe günü saat 09.00 ile 09.24 arasında okullarımızda, sokakta, iş yerlerinde kitap okumaya çalışacağız. Aslında biz bunu 20 dakika olarak planlamıştık. Çocuklarımızın zihinleri dağılmasın diye 20 dakikaya arkadaşlarımız karar vermişti. Erzincan’da 24 dakika yaptık. Neden 24 dakika? Çünkü Erzincan'ın plakası 24 olduğu için. Okuma alışkanlığı çok çok değerli ve önemli, küçük yaşlarda hem çocuklarımıza hem gençlerimize bunu aşılamamız gerekiyor. Çünkü okumak hakikaten insana yeni ufuklar açıyor. Kişinin okuduğunu anlama ve yorumlama yeteneği gelişiyor. Aslında bugün toplumumuzda yaşadığımız bütün sıkıntıların temelinde okuma alışkanlığının eksik olması yatıyor. Onun için bir kitabı okuyup kapattıktan sonra zihnimizde bir cümle bile kalıyorsa o kitap amacına ulaşmıştır diyoruz. Biz onun için beraber birlikte okullarımızla, esnafımızla her hafta perşembe günü sabah saat 09.00 ile 09.24 arasında bu kitap okuma alışkanlığını geliştireceğiz. Gelecek hafta inşallah esnaflarımızla birlikte bu okuma alışkanlığını devam ettireceğiz."
    Konuşmasının sonunda, başlatılan projenin çocuklara ve Erzincan'daki bütün vatandaşlara güzellikler getirmesini temenni eden Vali Hamza Aydoğdu, kitap okuma etkinliğinin ardından okul öğretmenleri ile bir süre hasbihâl ederek, Erzincan'ı eğitim alanında daha üst noktalara taşımak için neler yapılabileceği hususlarında istişarelerde bulundu.(DHA)

FOTOĞRAF

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!