GÜNCELLEME - Sur'daki terör operasyonu tamamlandı

Güncelleme Tarihi:

GÜNCELLEME - Surdaki terör operasyonu tamamlandı
Oluşturulma Tarihi: Mart 09, 2016 18:49

- İlçede 28 Kasım'da başlatılan terör operasyonu sona erdi- Sur'da arama tarama faaliyetleri devam ediyor- Bugüne kadar yaklaşık 300 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonda 354 bomba düzeneği imha edildi- Operasyon bölgesinden çok sayıda askeri araç çıkış yaptı- Güvenlik güçleri, operasyonun tamamlandığını duyarak evlerinin son halini görmek için gelen vatandaşların bölgeye girişine sokağa çıkma yasağının devam etmesi nedeniyle izin vermediOPERASYON BÖLGESİNDEN GÖZLEMLER EKLENDİ

Haberin Devamı

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarına yönelik 28 Kasım'da başlatılan operasyon sona erdi.

AA muhabirinin güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiye göre, 28 Kasım 2015'te Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiği, polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Adem Erdur'un şehit edildiği saldırının ardından terör örgütü PKK mensuplarının yakalanması, kamu düzeninin sağlanması, barikatların kaldırılması, çukurların kapatılması ve patlayıcıların imhası için başlatılan operasyon, 103. gününde tamamlandı. Bölgede arama tarama faaliyetleri sürüyor.

Bugüne kadar yaklaşık 300 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonda, 243 çukur ve barikat bertaraf edildi, 354 bomba düzeneği imha edildi. Çalışmalarda çok sayıda uzun namlulu ve ağır silah ile roketatar, roketatar mermisi, el yapımı patlayıcı, el bombası ve mühimmat ele geçirildi.

Haberin Devamı

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü bölgeden çok sayıda askeri araç çıkış yaptı. Güvenlik güçleri, operasyonun tamamlandığını duyarak evlerinin son halini görmek için gelen vatandaşların bölgeye girişine sokağa çıkma yasağının devam etmesi nedeniyle izin vermedi.

- Operasyonda sivil hassasiyeti ön planda tutuldu

Vatandaşların can güvenliği ve güvenli şekilde tahliyesi için her türlü önlemi alan Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet unsurları, vatandaşların güvenliği için operasyonları hassasiyetle yürüttü.

Güvenlik güçlerinin sivil hassasiyetiyle yürüttüğü çalışmaların yanı sıra bölgenin labirenti andıran dar sokaklardan oluşması ve evlerin bitişik durumda bulunması, operasyonun tamamlanmasını geciktirdi.

- Operasyon bölgesinden 63 kişi tahliye edildi

Sokağa çıkma yasağının uygulandığı Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz ve Savaş mahallelerinde vatandaşların tamamına yakınının evlerini terk ettiği bölgede güvenlik güçleri, dar alana sıkışan teröristlerin saldırılarından endişe duyarak evlerinden ayrılmak isteyen vatandaşları kurtardı.

Bölgede sık sık zırhlı araçlardan megafonlarla sivillere "tahliye", teröristlere ise "teslim olun" çağrıları yapıldı.

Haberin Devamı

Bu kapsamda bugüne kadar söz konusu anonslar üzerine Diyarbakır Valiliğine ulaşan talep doğrultusunda, 19 Şubat'ta 2'si kadın 6 kişi, 2 Mart'ta 1'i çocuk 3'ü kadın 11 kişi, 3 Mart'ta 10'u çocuk 5'i kadın 32 kişi tahliye edildi, 1 kişinin cesedi çıkarıldı. Operasyon bölgesinden 7 Mart'ta ise 1'i çocuk 2'si kadın 14 kişi güvenli şekilde tahliye edildi. Tahliye edilen 63 kişiden 20'si "terör örgütüne üye olmak" ve benzeri suçlardan tutuklandı, 13'ünün ise emniyetteki işlemleri sürüyor.

- Tarihi dokuya da zarar verdiler

Tarihi surları ve Hevsel Bahçeleri ile UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan, farklı medeniyetlere ve dönemlere ait cami, kilise, kale, han, ev, çarşı ve köprü olmak üzere 612 kültür varlığı bulunan Sur'da operasyonlarla sıkıştırılan PKK'lı teröristler, tarihi dokuya da zarar verdi.

PKK'lı teröristlerce aralık ayında düzenlenen saldırıda kentin ilk Osmanlı eseri Fatih Paşa (Kurşunlu) Camisi'nde çıkan yangın nedeniyle büyük çapta hasar oluştu. Teröristlerin, camiyi ateşe vermeden önce uzun namlulu silahlarla saldırması sonucu ibadethanenin kapı, duvar ve camları zarar gördü.

Tarihi Fatih Paşa, Arap Şeyh, Hacı Hamit ve Hasırlı camileri ile Ermeni, Katolik ve Protestan kiliselerinin çevresinde teröristlerce kazılan çukurlara ve kurulan barikatlara çok sayıda patlayıcı tuzaklandığı belirlendi.

- Eğitim yuvalarını tahrip ettiler

Sur'daki Süleyman Nazif Anaokulu, Yavuz Selim Ortaokulu, Mardinkapı İlkokulu/Ortaokulunu ateşe veren teröristler, öğrencileri de mağdur etti.

Haberin Devamı

Yarıyıl tatilinin ardından 2015-2016 eğitim-öğretim yılının ikinci dönemi başlarken, Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki 7 okulda bini aşkın öğrenci, terör saldırıları nedeniyle eğitime başlayamadı.

Sur'da birinci yarıyılda karne sevinci yaşayamayan bu öğrencilerden bir bölümü, terör saldırıları nedeniyle aileleriyle yerleştikleri farklı il ve ilçelerdeki okullarda misafir öğrenci olarak eğitimlerini sürdürmek zorunda kaldı.

- Devlet, terör mağduru aileleri yalnız bırakmadı

Teröristlerin tehditleri ve saldırıları sonucu evlerini terk etmek zorunda kalan ve mağdur olan binlerce aileye Başbakanlıktan gönderilen ödeneğin yanı sıra Diyarbakır Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından da yardım yapıldı.

- Terör mağduru esnaf işportacı oldu

Kentte "alışverişin merkezi" olarak nitelendirilen Sur'da terör saldırıları nedeniyle iş yerlerini açamayan esnaftan bazıları ise dükkanlarından alabildikleri ürünleri, sokağa çıkma yasağının olmadığı ilçelerde kaldırımlarda açtıkları tezgahlarda satmaya çalıştı. Bazı esnaf ise iş yerinden alabildiği ürünleri satabilmek için kentin farklı ilçelerinde dükkan kiraladı.

- Yaklaşık 4 bin 500 aile göç etti

Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki terör olayları nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan edilen 6 mahallede yaklaşık 4 bin 500 aile, evlerinden ayrılmak zorunda kalarak merkez Kayapınar, Yenişehir ve Bağlar ilçelerine taşındı.

Bazı aileler ise talepleri doğrultusunda güvenlik güçlerince zırhlı araçlarla evlerinden tahliye edilerek güvenli bölgeye götürüldü. Soğuk havaya rağmen yanlarına alabildikleri birkaç parça eşya ile evlerini ve mahallelerini terk etmek zorunda kalan aileler ile hasar gören ev ve iş yerlerini onaran vatandaşlar, terör örgütü PKK ile HDP'ye tepki gösterdi.

Sur ilçesindeki evi dışında kalacak yeri olmayan aileler ise kentteki otellerde misafir ediliyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!