Çorum Belediyesi Çöplü Arastası'nda 3’üncü ve 4’üncü etap hazırlıkları başladı

Güncelleme Tarihi:

Çorum Belediyesi Çöplü Arastasında 3’üncü ve 4’üncü etap hazırlıkları başladı
Oluşturulma Tarihi: Şubat 13, 2024 18:31

Çorum Belediyesi Çöplü Arastası'nda 3’üncü ve 4’üncü etap hazırlıkları başladı

Haberin Devamı

Yusuf ÇINAR/ÇORUM,(DHA)-  ÇORUM Belediyesi, Çöplü Arastası’nda 3 ve 4. etap cephe sağlıklaştırma çalışmaları için hazırlıklara başladı. Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, ilk iki etabın ardından arastanın kalan kısımlarında da yenileme çalışması yapacaklarını açıkladı.

Çorum’u tarihi dokusunu canlandırmak için çalışmalara başlayan Çorum Belediyesi, önce Saat Kulesi’ne cephe işyerlerinde ardından tarihi Çöplü Arastası'nda birinci ve ikinci etap dahilinde 4 adada yenileme çalışmalarını tamamladı. Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, arastanın kalan kısımları içinde müjdeli haberi duyurdu.

Arasta esnafıyla bir araya gelen Başkan Aşgın, saat kulesi merkezli yaptıkları cephe sağlıklaştırma ve aydınlatma çalışmalarının şehre muhteşem bir görünüm kazandırdığını belirterek, bu çalışmayı arastanın genelinde uygulayacaklarını açıkladı. 

İHALE HAZIRLIĞI

Kaderine terk edilmiş haldeki arastanın tarihi dokusuna yeniden kavuşmaya başladığını söyleyen Başkan Aşgın, “Çöplü Arastası'nın adı çöplük olmuştu. Kaderine terk edilmiş bir haldeydi. Bu kimlikli arastamızı tarihi dokusuna yeniden kavuşturmak bizim aldığımız tarihi bir karar oldu. 4 adada çalışmalarımızı başlattık. İlk başta Saat Kulesi etrafıyla başladık, 1. etap olarak burayı kısa süre içerisinde tamamladığımız zaman şehrimizin ne kadar güzelleştiğini gördük. Hemen 2. etabın ihalesine çıktık ve oranın ihyasını, inşasını tamamlayarak yeniden ayağa kaldırıldık. 3. ve 4’ücü etapta ise 6 ada daha belirledik. Önce arastanın etrafını tamamlamayı hedefliyoruz. Bu 6 adanın ihalesini seçimden hemen sonra yapacağız. Ardından kalan kısımların da ihalesini yapacağız. Hedefimiz 1-2 yıl sonra arastamızın tamamını tarihi kimliğine kavuşturmak” dedi.(DHA)

FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!