Kurşunlu'ya 8 milyonluk TL'lik  Süt Fabrikası kuruluyor

Güncelleme Tarihi:

Kurşunluya 8 milyonluk TLlik  Süt Fabrikası kuruluyor
Oluşturulma Tarihi: Haziran 01, 2017 16:33

Kurşunlu'ya 8 milyonluk TL'lik  Süt Fabrikası kuruluyor

Haberin Devamı

KURŞUNLU(Çankırı), (DHA)- TARIM ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çankırı İl Koordinatörlüğü, Kurşunlu ilçesine  günlük 15 ton süt işleme kapasiteli tesisin kurulumu için hibe sözleşmesi imzaladı.
TKDK Çankırı İl Koordinatörlüğü hibe almaya hak kazanan proje sahipleri ile sözleşme imzalamaya devam ediyor. Bu çerçevede 30 Mayıs Salı günü TKDK Çankırı İl Koordinatörlüğü hizmet binasında Öztu Mimarlık Mühendislik Bilişim Sistemleri Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi ile hibe sözleşmesi imzalandı. İmza törenine, proje sahibi firmayı temsilen Ömer Emrah Sevdi ve TKDK Çankırı İl Koordinatörü Emre Akbıyık'ın yanı sıra İl İstihdam ve mesleki eğitim kurulu nisan ayı toplantısının ardından kurum çalışmaları hakkında bilgi almak üzere hizmet binasında bulunan Çankırı Valisi Mesut Köse ile birlikte Kurşunlu Kaymakamı ve Vali Yardımcısı Vekili Yakup Ömeroğlu ve Kurşunlu Belediye Başkanı Şakir Kaymak katıldı. Vali Köse'ye proje hakkında kısa bilgiler aktaran İl Koordinatörü Akbıyık, verilecek olan hibenin Çankırı'da bugüne kadar bir proje için ödenmiş en yüksek hibe olduğunu aktardı.
Kurşunlu'ya kurulacak tesisin günlük 15 ton süt işleme kapasiteli olduğunu açıklayan Akbıyık, "Firma, Çankırı üreticisinden topladığı sütleri işleyerek ayran, yoğurt, beyaz peynir, lor peyniri, krema ve Kaşar peyniri üretimi planlanmaktadır. Süt fabrikası idari bina, İşleme tesisi, soğuk hava depoları gibi bölümlerden oluşacak, projenin yatırım tutarı yaklaşık 8 milyon TL, alacağı hibe tutarı ise 4 milyon TL civarındadır" dedi.
HEDEF 100 BİN KİŞİYE İSTİHDAM
TKDK çalışmaları hakkında da bilgi veren Akbıyık, “Kurumumuzun 2014 - 2020 yılları için belirlemiş olduğu stratejik hedeflerin başında, IPARD programı çerçevesinde kullandırılacak toplam 1 Milyar 45 Milyon Avro tutarında hibe ile 100.000 kişiye yeni istihdam yaratılması gelmektedir. Bugün imzaladığımız sözleşme ile yatırım tamamladığında daimi olarak 26 kişiye istihdam sağlayacak projenin önemli detaylarından birisi de istihdam edilecek personelin en az % 30'unu kadın kontenjanı olarak belirlenmiş olmasıdır" dedi.
ÜRETİMİN HER AŞAMASI AB STANDARTLARINDA GERÇEKLEŞECEK
İl Koordinatörü Emre Akbıyık ayrıca Kurşunlu'ya gerçekleştirilecek yatırımın sonunda işletmenin tamamında AB standartları sağlanmasının yanı sıra istihdam edilecek tüm personelin çalışacağı iş kolu üzerinde bilgi düzeyini arttırmak ve üretim kalitesinin standarizasyonu amacıyla Haccp Prensipleri, Kalite ve Gıda Güvenliği Eğitimi gibi konularda eğitimler düzenlenmesi hedeflendiğini açıkladı.
IPARD İLE SÜT ÜRETİM KAPASİTEMİZ 46 TON ARTTI
Kurum olarak destek verdikleri tüm sektörlere bütüncül bir anlayışla yaklaştıklarını vurgulayan Emre Akbıyık, IPARD programı konusunda ise, "IPARD I programı kapsamında Süt üreten tarımsal işletmelere yatırım çerçevesinde 19 projenin uygulanması tamamlanmıştır. Söz konusu projeler ile ilimizdeki işletmelere 1822 baş kapasite eklenmiş, süt üretim kapasitesi ise 46 ton artmıştır. Söz konusu artış ile birlikte üreticilerimizin sütlerini pazarlayacak uygun kanalları oluşturamazsak işletmelerimizin sürdürebilir olmaları mümkün gözükmemektedir. Bu anlamda bugün imzaladığımız sözleşme yaratacağı yeni istihdam olanaklarının yanı sıra süt üreticilerimize yeni pazarlama kanalları oluşturması bakımından oldukça önemlidir" dedi.
FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!