Başkan Özacar: Toplumun da, ailenin de temel direği kadındır

Güncelleme Tarihi:

Başkan Özacar: Toplumun da, ailenin de temel direği kadındır
Oluşturulma Tarihi: Mart 07, 2018 14:32

Başkan Özacar: Toplumun da, ailenin de temel direği kadındır

Haberin Devamı

ÇANAKKALE'nin Gelibolu ilçe Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Özacar, 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle yaptığı açıklamada, "Ülkemizin de, toplumunda ve ailenin de temel direği kadındır. Kadının yücelmesi, ülkenin yüceltmesidir. Kadına kalkan her el aslında toplumun tamamına yapılmış bir saldırıdır" dedi.

Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutladı. Belediye Başkanı Mustafa Özacar, tüm dünyadaki kadınların, haklı çabalarının karşılık bulmasını temenni ettiğini, toplumların şekillenmesinde ve kalkınmasında kadınların emeğinin ve katkısının büyük olduğunu söyledi. Başkan Özacar yazılı açıklamasının devamında şu ifadelere yer verildi:

"Kadınlarımızın yüzyıllardır yürüttüğü, haksızlığa, eşitsizliğe, şiddete ve ayrımcı uygulamalara karşı özgürleşme ve eşit haklara sahip olma mücadelesinin kutlandığı 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla, öncelikle bu uğurda verilen mücadelede toplumsal yaşam ve çalışma yaşamındaki cinayetlerde yaşamlarını yitiren kadınlarımızı saygı ile anıyorum. Ülkemizin kurtuluşu ve yeniden kuruluşunda erkekler kadar kadınlarımızın da yadsınamaz emeği bulunmaktadır. Bu sebeple ulu önderimiz Atatürk, ‘Dünyada hiçbir milletin kadını ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluş ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar himmet gösterdim diyemez’ ifadelerini kullanmıştır. Ülkemizin de, toplumun da ve ailenin de temel direği kadındır. Kadının yücelmesi, ülkenin yüceltmesidir. Kadına kalkan her el aslında toplumun tamamına yapılmış bir saldırıdır. Çünkü hayatın her alanında sevgiyi, fedakarlığı ve duyarlılığı temsil eden kadınlar çağdaş toplumların da temel taşlarıdır. Kadınlarımızın eğitimli, bilgili ve bilinçli olması, onlara imkanlar verilmesi sağlıklı bir toplumun ön şartıdır. Bu sebeple Gelibolu Belediyesi olarak, kadınları desteklemek için var gücümüzle çabalıyoruz. Yerel yönetim anlayışımızda kadına yönelik konulara ve projelere hassasiyetle yaklaşıyoruz. Kadınlarımıza ne kadar çok fırsat sunabilir, pozitif ayrımcılığı en iyi şekilde uygulayabilirsek, özelde Gelibolu genelde Türkiye olarak o oranda güç kazanırız. Bu vesileyle, kahraman kadınlarımıza, Özgecan Arslan başta olmak üzere şiddete maruz kalarak hayatını kaybeden bütün kadınlarımıza Allah´tan rahmet diliyor, kadına yönelik şiddetin tarih olduğu bir toplum diliyorum. Kadının sadece bir gün değil, 365 gün yüceltildiği ve önündeki engellerin kaldırıldığı bir Türkiye özlemiyle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.”

Doğan ZELOVA / GELİBOLU(Çanakkale), (DHA)
FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!