VERİMDER, Anadolu Buluşmaları'nın 28'incisini Bursa’da gerçekleştirdi

Güncelleme Tarihi:

VERİMDER, Anadolu Buluşmalarının 28incisini Bursa’da gerçekleştirdi
Oluşturulma Tarihi: Ocak 27, 2023 11:30

VERİMDER, Anadolu Buluşmaları'nın 28'incisini Bursa’da gerçekleştirdi

Haberin Devamı

Mehmet İNAN/BURSA, (DHA)-AZALAN enerji kaynaklarını daha verimli kullanabilmenin yollarına ilişkin farkındalık oluşturmayı temel misyon olarak belirleyen Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER), Bursa’da gerçekleştirdiği 28'inci toplantısında, yapılarda enerjinin daha verimli kullanılabilmesi için yapılacaklara dikkat çekti.
Dalmaçyalı sponsorluğu ve Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi iş birliği ile gerçekleştirilen toplantının ana gündem maddesi yapılarda enerji verimliliği oldu. VERİMDER, enerji verimliliği alanında vatandaşları bilgilendirmek ve bu alanda güçlü bir farkındalık oluşturmak hedefiyle başlattığı Anadolu Buluşmaları toplantılarının 28'incisini Bursa’da gerçekleştirdi. VERİMDER, Bursa toplantısını kamu kurumları, bürokrasi, üniversiteler, medya, inşaat-enerji sektörleri ve kanaat önderlerinin de yoğun ilgisiyle gerçekleştirdi.
'BAĞIMLILIĞIMIZI AZALTMAK DİPLOMASİDE GÜÇ KAZANDIRIR'
Enerji verimliliği ve tasarrufuna ilişkin farkındalık oluşturmak amacıyla, Türkiye’yi karış karış gezdiklerini aktaran VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Dünyanın her yerinde insanlar binaların enerji kimlik belgesini soruyor. Ülkemizde her konuyu detaylı incelerken, binaları maalesef önemsemiyoruz. Bazı soğuk illerimizde yaşayan insanlarımız daha fazla bilinçliler. Türkiye'nin enerji politikalarında çok dikkatli hareket etmesi gerekiyor. 2019-2020-2021 yıllarına baktığımızda Rus doğal gazına en bağımlı ülkenin Türkiye olduğunu söyleyebiliriz. Avrupalı meslektaşlarımız bizleri Rusya ve İran'la yakınlığımız konusunda ancak doğalgazı yüksek oranda onlardan alıyoruz. Ne kadar az bağımlı olursak diplomasimiz o kadar güçlü olacaktır. Bazı işler devrimdir bir gecede olur, bazı işler de evrimdir. Tabandan tavana doğru yapmak lazım. Şehir şehir gezerek bir bilinç oluşturmaya çalışıyoruz.”
'25 MİLYONA YAKIN KONUTUN YÜZDE 70’DEN FAZLASI VERİMLİ DEĞİL'
2021 yılında 60 milyar dolar olan Türkiye’nin enerji faturasının, geçen yıl 100 milyar doları geçtiğini belirten VERİMDER Başkanı Çağdaş Korkmaz ise “Türkiye enerji alanında yüzde 70 oranında dışa bağımlı. Enerji maliyetleri kadar, enerjiye ulaşım konusunda da zor bir dönemden geçiliyor. Binalar en fazla enerjinin kullanıldığı alanlar olarak öne çıkıyor. Bizim asıl amacımız enerji tasarrufundan öte konforumuzu bozmadan enerjimizi verimli kullanabilmek. Binalarımızda yüzde 80 oranında ısıtma ve soğutma amaçlı enerji harcıyoruz. Ülkemizde yaklaşık 25 milyona yakın konut yer alıyor. Bunların da yüzde 70’den fazlasının enerji verimliliğine sahip olmadığını görüyoruz. 25 milyon konutta enerji verimliliğini sağlamış olsaydık, her yıl en azından ülke ekonomisine en az 10-12 milyar dolarlık bir kazanç sağlamış olabilirdik. Çok hızlı bir şekilde enerji verimliliğiyle ilgili eylemleri, planları, uygulamaları, yasaları, yönetmelikleri, destekleri hayata geçirmemiz gerekiyor” dedi.
'İKLİM KRİZİ ŞEHİRLERİN KARŞI KARŞIYA KALDIĞI EN ÖNEMLİ SORUN'
Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Süleyman Çelik ise konuşmasında, “Büyükşehir Belediyesi'nde tüm stoklarımızda elektrik üretimiyle farklı bir boyuta geldik. Eski hal binamızın olduğu yerdeki büyükşehir binamızın da olması önemli bir etken. Enerji hakikaten farklı bir sektör. Gün geçtikçe bir kriz haline dönüşen iklim krizi, şehirlerimizin karşı karşıya kaldığı en büyük sorunlardan biridir. Sera gazı emisyonu miktarının azaltılması ve uyuma yönelik eğilim planında belirlenen faaliyetler doğrultusunda, başta Büyükşehir Belediyemiz ve sivil toplum kuruluşları çeşitli çalışmalar yürütmektedir. Şehrimizin sera gazı emisyonları ölçümlerini kamuoyuyla paylaştık. Verimder Anadolu Buluşmaları Kapsamında gerçekleşen Enerji Verimliliği toplantısını çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum” ifadelerini kullandı. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!