Doç.Dr.Uyanık:Sağlıklı hamilelik için, hamilelik öncesi testler yapılmalı

Güncelleme Tarihi:

Doç.Dr.Uyanık:Sağlıklı hamilelik için, hamilelik öncesi testler yapılmalı
Oluşturulma Tarihi: Şubat 22, 2018 13:01

Doç.Dr.Uyanık:Sağlıklı hamilelik için, hamilelik öncesi testler yapılmalı

Haberin Devamı

BURSA,(DHA)-Medicana Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç Dr. Müzeyyen Uyanık, sağlıklı bir hamilelik için, hamilelik öncesi dönemde sağlıkla ilgili testlerin yaptırılması gerektiğinin altını çizdi.

Sağlıklı bir hamilelik sürecine başlamak için gebeliğe karar verildiğinde bir kadın doğum uzmanı ile görüşerek bilinçli olarak bu döneme girmek gerektiğini ve gebelik oluşmadan ideali 3 ay öncesi, minimum 1 ay önceden folik asit desteğine başlamanın sağlıklı bir bebek gelişimi için oldukça önemli olduğunu belirten Medicana Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç Dr. Müzeyyen Uyanık, “Hamilelik öncesinde demir eksikliği durumunun saptanması ve gerekirse demir takviyesi için hemogram denilen kan sayımı testi, gebelikte mevcudiyeti durumunda bebeğin zeka gelişimini etkileyebilen, düşüklere yol açabilen tiroid hastalığının önceden tespiti için TSH testi, Toxoplazma, Rubella gibi gebelikte aktif olma durumunda hamileliğin sonlandırılmasını gerektirebilecek enfeksiyonların erken dönemde tespiti ve tedavisi, geçirilmemişse önlem amaçlı aşı planı yapılması için bu testlerin yapılması, kan uyuşmazlığı durumu için anne -baba kan grupları, Hepatit B, HIV testleri, tam idrar tahlili, rahim ağzı kanser tarama testi (Smear)yaptırmak gerekmektedir’’ dedi.

Uyanık, ayrıca adet gecikmesi ile yapılan gebelik testi pozitifliği sonrasında da erken dönemde gebeliğin rahim içerisinde yerleşip yerleşmediğinin kontrolü için jinekoloğa başvurulması gerektiğinin de altını çizdi

FOTOĞRAFLAR

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!