Bebe konfeksiyoncularının gözü Rusya’dan gelecek haberlerde

Güncelleme Tarihi:

Bebe konfeksiyoncularının gözü Rusya’dan gelecek haberlerde
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 04, 2016 13:16

Bebe konfeksiyoncularının gözü Rusya’dan gelecek haberlerde

Haberin Devamı

BURSA, (DHA) - TÜRKİYE ile Rusya arasındaki normalleşme süreci, üretiminin büyük bölümünü bu ülkeye ihraç eden Bursa'daki bebe-çocuk konfeksiyonu üreticilerini umutlandırdı. Bebe-Çocuk Konfeksiyonu Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği (BEKSİAD) Başkanı Halil Atalay, pazarı kaybetme noktasına geldiklerini vurgulayarak, "Şimdi ise eski günlere dönüş olarak yorumlayabileceğimiz bu gelişmeler, sektör temsilcilerinin yüzlerinde tebessüm oluşturdu" dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e gönderdiği mektup ve ardından yapılan telefon görüşmesiyle, iki ülke arasında olumsuz seyreden ilişkiler, yeni bir boyut kazanmış oldu. İlişkilerin normalleşmesi önemli pazarları Rusya olan Türkiye’deki bebe- çocuk konfeksiyonu üreticilerini umutlandırdı. Kriz öncesi 3 milyar dolarlık ihracatının yüzde 70’e yakın bölümünü Rusya’ya ihraç eden sektörün bu ülkeye olan dışsatımı son dönemde yüzde 10’lara kadar düşmüştü.
Türkiye’de, bebe- çocuk konfeksiyonu sektöründe faaliyette bulunan firmaların üye olduğu tek dernek konumunda bulunan BEKSİAD’ın Başkanı Halil Atalay, bu konudaki gelişmeleri ilgi ile takip ettiklerini söyledi. Hem Türkiye hem Rusya tarafında yaşanan gelişmelerin, eski günlere dönüşün sinyali olarak görmek istediklerini ifade eden Atalay, "Hepimiz biliyoruz ki Rusya, birçok sektörün olduğu gibi bizim sektörümüzün de en güçlü tedarikçisiydi. Malum olay neticesinde en büyük tedarikçimiz konumunda olan bu pazarı kaybetme noktasına gelmiştik. Şimdi ise eski günlere dönüş olarak yorumlayabileceğimiz bu gelişmeler, sektör temsilcilerinin yüzlerinde tebessüm oluşturdu. Bu gelişmeler sadece bizi değil Rusya ile yakın ticari ilişkileri olan herkesi umutlandırdı. İnşallah gelişmeler olumlu sonuçlanır. Biz işadamları olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Tabii kriz döneminde biz de yeni Pazar arayışlarına başladık. BTSO ile birlikte yürüttüğümüz çalışmalardan olumlu sonuçlar aldık. Bunun yanı sıra Rusya pazarında kendi ekonomik sıkıntılarından dolayı daralma var. Ancak ihracatın yeniden başlaması sektörün işine yarar" dedi.
'TEMENNİMİZ KRİZİN AŞILMASI YÖNÜNDE'
Krizin aşılması için Türkiye’nin attığı adımları, Rusya tarafının olumlu karşılamasının sektör temsilcilerini sevindirdiğini söyleyen Divonette firması Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yıldız da "Bebe ve çocuk giyimi üreticileri için en önemli tüketici olan Rusya pazarı, iki ülke arasındaki uçak krizi ve Rusya'nın kendi içindeki ekonomik sorunları nedeniyle önemli ölçüde daraldı. Son günlerde devletimizin attığı adımlara Rus tarafının da olumlu yaklaşması, bebe ve çocuk giyim sektörünü sevindirdi. Temennimiz, iki ülke arasındaki bu kriz bir an önce aşılır ve Rusya, sektörümüz için yine en önemli pazar olur” dedi. Kriz öncesi döneme dönüşün biraz zaman alabileceğini de öngördüklerini kaydeden Yıldız, "Pazardaki kaybın asıl sebebi Rusya'daki ekonomik sıkıntılar. Biz bebe ve çocuk giyimi üreticileri olarak son gelişmeleri önemsiyor ve olumlu neticelenmesini diliyoruz" diye konuştu.
'RUSLAR BİZİ, BİZ RUSLAR'I İYİ TANIYORUZ'
İki ülke ve iki ülke halkının birçok ortak değere sahip olduğuna dikkat çeken Cantoy Tekstil Ltd. Şti. Genel Müdürü Emre Otman da "Rusya ile Türkiye’nin arasında problem olması, hiç kimseye bir fayda sağlamaz" dedi. Her zaman Rus pazarının karlı ve sadık bir pazar olduğunu ifade ettiğini dile getiren Otman, "İnşallah son siyasi gelişmelerle birlikte 7 aylık krizi çok kısa bir sürede ve tamamen ortadan kalkacak. Temennimiz bu yönde ve çalışmalarımızı da bu geleceğe doğru planlıyoruz" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!