Eskimo Usulü Balık Avına Fotoğrafçı Akını

Güncelleme Tarihi:

Eskimo Usulü Balık Avına Fotoğrafçı Akını
Oluşturulma Tarihi: Şubat 08, 2016 09:55

NAZİK GÖLÜ'NE FOTOĞRAFÇI AKINI

Türkiye’nin çeşitli yörelerinden Bitlis’in Ahlat ilçesine gelen fotoğrafçılar, buz tutan göl üzerinde kilometrelerce yürüyerek Eskimo usulü balık avını fotoğraflarıyla belgelediler.
Donan göl üzerinde ilk defa yürüyenler korku ve heyecanı bir arada yaşadı. Nazik Gölü üzerinde selfie çekmeyi de ihmal etmeyen fotoğrafçılar, balıkçıların kırmış olduğu buz oluğundan ise su içtiler. Donan göl üzerinde oldukça renkli anlar yaşanırken, bu anı ilk defa görenler ise çıkan balıklarla fotoğraf çektiler.
Ahlat ilçesine bağlı Ovakışla beldesindeki 30 kilometrekarelik Nazik Gölü tamamen donarken, burada yapılan balık avını merak eden fotoğrafçılar ise adeta göle akın ediyor. Her gün kilometrelerce karlı ve buzlu yolları kat eden balıkçılar, yaşam mücadelelerini ağır kış şartlarında sürdürmeye çalışırken, fotoğrafçılar ise bu anı yakalamak için adeta birbirleriyle yarıştılar. Burada yapılan balık avını fotoğraflamaya gelen Şanlıurfa Fotoğraf Sanatçıları Derneği (ŞUFSAD) Başkanı Ergün Karadağ, bu coğrafyanın kendine has çok farklı güzelliklerinin olduğunu vurgulayarak, "Dernek olarak bu geziye katıldık. Bu güzel yerleri arkadaşlarımızla birlikte fotoğraflamak için Ahlat’a geldik. Bu süreçte ise Ahlat’ta faaliyet gösteren Bir Dünya Fotoğraf Derneği Başkanı Samet Adıyaman ve Cesim Şeker’in daveti üzerine buraya geldik. İlk önce Güroymak ilçesinde bulunan Budaklı Kaplıcası’na gittik. Daha sonra çevreyi gezdik. Bugünde eksi 15 derecede bir gurubun ekmek parasını kazandığı Nazik Gölü’nde balık avını fotoğrafladık. Türkiye’de çeşitli yerlerde yapılan bu balık avının benzerleri de var. Fakat bu coğrafyada bununda yapıldığının herkes tarafından bilinmesi ve bu yöredeki bir güzelliğin belirlenmesini istedik. Dünyanın sayılı güzellikleri arasından olan bir yerde ve Ahlatlı fotoğrafçı arkadaşlarla bir arada olmaktan çok mutluyum. Şanlıurfa’dan gelerek buradaki hem soğuk havayı hem de karı görmek bizim için ayrı bir güzelliktir. Çıldır Gölü’nde de aynı buradaki gibi kış mevsiminde donuyor. Nazik Gölü’nün rakımı 1890 metredir. Çıldır Gölü’nün ise 2700 metredir. Yani Çıldır Gölü daha yüksektedir. Burada olan her şey Çıldır Gölü ile aynı güzelliktedir. Burası aslında turizm noktasında çok büyük bir potansiyel olarak değerlendirilmesi lazım. Çıldır Gölü fotoğrafçıların bildiği bir değer olduğu için turizm açısından inanılmaz bir potansiyel elde etti. Ahlat gizli bir potansiyele sahip. Burada fotoğrafçıların aradığı birçok güzellik var. Özellikle Nazik Gölü’nün bu yapısının çok önemli bir şekilde duyurulması ve Türkiye turizmine daha iyi bir şekilde katılması gerekliliğini şart olarak görüyorum. Çıldır Gölü’nde yaşadığımız her şey burada da var. Tabi potansiyel arttıkça, insanlar buralara geldikçe çeşitli aktiviteler geliştirilebilir. Ahlat ve çevresi çok büyük bir turizm potansiyeline sahip. Çıldır Gölü’nde bu konu ile ilgili fotoğrafik olarak belgesel yaptım. National geographic’te bir fotoğrafım ödülde kazandı. Yaşanan her şey aynısıyla burada var. Buranın turizme kazandırılması ve buradaki güzelliklerin herkes tarafından görülmesi gerektiğini önemle vurgulamak istiyorum" dedi.
İstanbul’dan gelen ve iki gündür bölgede olduklarını belirten fotoğraf sanatçısı Ufuk Teksoy ise, buraların oldukça güzel yerler olduğuna değinerek, herkesin buradaki güzellikleri görmesi gerektiğini söyledi.
Düzenlenen gezi ile ilgili bir değerlendirme yapan Ahlat Bir Dünya Fotoğraf Gezi Kültür ve Turizm Derneği (BİDFOD) Başkanı Samet Adıyaman ise, "Her yıl olduğu gibi bu yılda gezi ve fotoğraf etkinliği düzenledik. Çevre ilçelerimizi de gezerek fotoğraflıyoruz. Bugün Ahlat’tın Ovakışla beldesinde bulunan Nazik Gölü’ne geldik. Yaklaşık 25-30 santimetre kalınlığında buz tabakası tutan göl üzerinde eksi 15 derecelik soğukla birlikte balık avını fotoğraflamaya çalıştık. Yaklaşık 50 civarında fotoğrafçı Ahlat’a geldi. Buraya gelen her fotoğrafçı oldukça mutlu ayrılıyor. Programımız Ahlat’taki tarihi ve doğal güzellikleri fotoğraflamakla devam edecek" dedi.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!