Ayvalık'ta 18'inci Uluslararası Zeytin Hasat Festivali heyecanı yaşanacak

Güncelleme Tarihi:

Ayvalıkta 18inci Uluslararası Zeytin Hasat Festivali heyecanı yaşanacak
Oluşturulma Tarihi: Ekim 11, 2023 10:24

Ayvalık'ta 18'inci Uluslararası Zeytin Hasat Festivali heyecanı yaşanacak

Haberin Devamı

AYVALIK (Balıkesir), (DHA)-BALIKESİR'in Ayvalık ilçesinde, 18'incisi bu yıl düzenlenecek olan Uluslararası Zeytin Hasat Festivali'nin 13 - 19 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirileceği bildirildi.

14 milyon zeytin ağacıyla Türkiye'nin en büyük zeytin üretim merkezlerinden biri olan Ayvalık'ta, 18'inci Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Festivali heyecanı yaşanacak. Ayvalık Belediyesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Ticaret Odası ve Balıkesir Ticaret Borsası tarafından düzenlenen 18'inci Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Festivali 13 Ekim 'de başlayacak. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık'ın sosyal hayatına ve ekonomisine güç kattığını söylediği festivalle ilgili yazılı açıklama yaparak, bilgi verdi. Tarihiyle, mimarisiyle, doğasıyla, lezzetleriyle anılan Ayvalık'a ilgi çekmenin, her yıl bir önceki yıldan daha fazla yerli ve yabancı konuğun gelmesini sağlamanın görevleri olduğunu belirten Belediye Başkanı Ergin, "Zeytin Hasat Festivali de bu amacımıza aracılık etmektedir. Yerel halkın, basının, üreticinin, tedarikçinin ve satıcıların bir araya gelerek kısa bir süre de olsa sosyal bir hareketlilik paylaştığı zeytin hasat festivali doğal olarak ilçemize güç katıyor" dedi.

'GELEN HER KONUK FESTİVALİMİZE RENK KATACAK'
Hasat festivali boyunca Ayvalık'ın yerel ve ulusal markaların, emekçi köylülerin, müstahsillerin, ihracatçıların, usta gazetecilerin, deneyimli yayıncıların, zeytinyağı aşığı yazarların, gurmelerin, sanatçıların paylaşımları ve katkılarıyla destek olacaklarını vurgulayan Başkan Ergin, "Gelen her konuk, festivalimize renk katacak. Zeytinyağından aldığımız sağlıklı tatlar ile gelecek yıl yapılacak hasat festivalimizi iple çekeceğiz. Herkesi 7 gün boyunca, şenlik tadında gerçekleştireceğimiz festivalimize bekliyoruz" dedi.

'BÖLGEMİZDE DÜNYANIN İYİ ZEYTİNLERİ YETİŞİYOR'
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da asırlık zeytin ağaçlarına ev sahipliği yapan Balıkesir'de zeytin hasadının başladığını hatırlatarak, her zaman üreticileri desteklediklerini ve desteklemeye de devam edeceklerini söyledi. Balıkesir'de, Körfez Bölgesi'nin en önemli gelir kaynağı olan zeytinciliğin yöre halkı tarafından çok büyük saygı duyularak yapıldığını ifade eden Başkan Yılmaz, "Bölgemizde dünyanın iyi zeytinleri yetişiyor. Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini, Ayvalık Zeytinyağı, Burhaniye Zeytinyağı ve Edremit Zeytinyağımızda Coğrafi İşaret bulunuyor. 14 milyon ağacımızın her biri bereketli. Hasadımız bol ve bereketli olsun" dedi.

Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman da Ayvalıklıları, hem de yerli ve yabancı tüm vatandaşları; bu yıl 18'inci kez düzenlenen Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Festivali'ne davet etti.

Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Ali Uçar ise, 13-19 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival için zengin bir program hazırlandığını söyledi.(DHA)
FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!