Romanya üretiyorsa, Türkiye otomobil üretebilmeli

Güncelleme Tarihi:

Romanya üretiyorsa, Türkiye otomobil üretebilmeli
Oluşturulma Tarihi: Kasım 29, 2017 16:24

Romanya üretiyorsa, Türkiye otomobil üretebilmeli

Haberin Devamı

 

Erol AKKIR/ANTALYA, (DHA) - Uluslararası Süperiletkenlik ve Manyetizme konferans tanıtım toplantısı için Antalya'ya gelen Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Gencer, Türkiye'nin otomobil üretmesi gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Gencer, "Romanya otomobil üretiyorsa Türkiye neden üretmesin" dedi.

Antalya'da, 6'ncısı gerçekleştirilecek Uluslararası Süperiletkenlik ve Manyetizme Konferansı, 29 Nisan- 4 Mayıs 2018 tarihleri arasında Antalya Beldibi'ndeki bir otelde yapılacak. Antalya'da gerçekleştirilecek konferansın başkanı Prof. Dr. Ali Gencer, Akdeniz Üniversitesi Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen basın toplantısında dünyamız, ülkemiz ve bölgemiz açısından geniş önemli etkisi olan kongrenin enerji ve bölgesel hususları da içereceğini açıkladı. Yklaşık 6 ülkeden 1000'i aşkın bilim insanının katılacağı konferansın başkanlığını yapacak olan Prof. Dr. Ali Gencer, 2008'den bu yana düzenlenen konferansın Türkiye için büyük öneme sahip olduğunu belirterek, "2023 hedeflerine ulaşılması bakımından katma değerli ürünlerin üretilme kapasitesine sahip olduğumuz gerçeği ile gelişmiş ülkelerin de katkısıyla ortaklaşa yapılacak çalışmaların önemine dikkat çekmek istiyoruz" dedi.

YER ALTI YERİNE YENİLENEBİLİR ENERJİ

Süperiletkenlerin Manyetik Rezonans Tıbbi Görüntüleme (MRTG) cihazlarda kullanılması ile yaygın olarak günlük yaşamda etkin bir yer bulduğunu, enerji üretimi teknolojilerinin önümüzdeki 20-30 yıl içinde çok önemli değişimler geçirecek olması nedeniyle yer altı kaynaklarının yerini yenilenebilir enerji kaynaklarının alacağını ifade eden Prof. Dr. Gencer, "Bu nedenle süperiletkenler günlük enerji üretimine büyük katkıda bulunacak. Akademisyenlerin açıklamalarında ve hükümetlerin enerjiyle ilgili raporlarında bu hususlara özellikle yer verilmektedir" diye konuştu.

PAHALI DA OLSA TEKNOLOJİ ÜRETMEYİ BİLMELİYİZ

Prof. Dr. Gencer, "Türkiye'nin otomobil sanayisi, montaj sanayisidir. Eğer yerli otomobili üretirsek başlangıçta biraz pahalı olur fakat zaman içinde maliyetleri daha uygun hale gelecektir. Romanya otomobil üretiyorsa Türkiye neden üretmesin. Üretmemiz, yerli teknolojiyi geliştirmemiz lazım. Pahalı da olsa bu teknolojiyi üretmeyi bilmezsek yaya kalırız. Dünyada otomobil üzerindeki trend elektrik üzerine gidiyor. Türkiye'nin enerji sisteminde de önemli değişikliklerin, yatırımların şimdiden yapılması anlamına geliyor" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!