MatchUp Projesi'nin ikinci çevrimiçi Şehirler Ağı Çalıştayı yapıldı

Güncelleme Tarihi:

MatchUp Projesinin ikinci çevrimiçi Şehirler Ağı Çalıştayı yapıldı
Oluşturulma Tarihi: Ocak 29, 2021 12:21

MatchUp Projesi'nin ikinci çevrimiçi Şehirler Ağı Çalıştayı yapıldı

Haberin Devamı

 

ANTALYA,(DHA) - ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'nin yürütücüsü olduğu MatchUp Projesi'nin ikinci çevrimiçi Şehirler Ağı Çalıştayı gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi Dış İlişkiler Daire Başkanlığı'nın yürütücüsü olduğu MatchUp Ufuk2020 Avrupa Birliği Projesi kapsamında gerçekleştirilen MatchUP Şehirler Ağı çevrimiçi toplantılarının ikincisi yapıldı. Çalıştayda, Türkiye'de Sürdürülebilir Enerji Eylem ve İklim Uyum Planı, iklim değişikliği ve temiz enerji ile ilgili uygulamaları hakkında fikir alış verişinde bulunuldu.

SÜRDÜRÜLEBİLİR ENERJİ EYLEM VE İKLİM UYUM PLANI

"Yerel Yönetimlerde Sürdürülebilir Enerji Eylem ve İklim Uyum Planı (SECAP) Deneyim Çalıştayı" 11 Büyükşehir Belediyesi (Antalya, Ankara, Bursa, Denizli, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Muğla, Trabzon), 4 ilçe belediyesi (Akhisar, Kadıköy, Karşıyaka, Tepebaşı), 2 özel sektör ve STK temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Çalıştay gündeminde Türkiye'de Sürdürülebilir Enerji Eylem ve İklim Uyum Planı (SECAP) hazırlayan belediyelerden çalıştaya katılım sağlayan Bursa, İzmir, Kadıköy, Trabzon ve Tepebaşı bu süreçte yapılan çalışmaları, alınan aksiyonları, karşılaşılan zorlukları, diğer yerel yönetimlere bu konuda bakış açısı kazandırarak, özetledi. Sürdürülebilir Enerji Eylem ve İklim Uyum Planı çıktılarının, başka kentlere ve bölgelere yaygınlaştırılması, benimsenmesi, buradan çıkan bilgi ve tecrübenin aktarımı için yerel yönetim temsilcileri fikir paylaşımında bulunuldu.

İKLİM UYUM PLANI ANLATILDI

Çevrimiçi çalıştayda Antalya Büyükşehir Belediyesi Temiz Enerji ve İklim Değişikliği Şube Müdürlüğü tarafından, Antalya'nın 2012 baz yılı referanslı 2020 hedeflerinin de yer aldığı mevcut Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı (SEAP) ve Sürdürülebilir Enerji Eylem ve İklim Uyum Planı (SECAP) sürecinde gelinen nokta konusunda bilgi verildi. Antalya Sürdürülebilir Enerji Eylem ve İklim Uyum Planı süreçlerinden bahsedildi.

SEEP RAPORUNU HAZIRLAYAN İLK BELEDİYE

Türkiye'de 'Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı Raporu'nu hazırlayan ilk belediye olan Antalya Büyükşehir Belediyesi, iklim değişikliği ile mücadeleyi sürdürülebilirlik politikası olarak benimsiyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin de taraf olduğu Avrupa Belediye Başkanları Sözleşmesi (Covenant of Mayors) kriterlerine göre şehrin 2030 ve 2050 yıllarına kadar CO2 (karbondioksit) salımlarını ne kadar azaltacağını taahhüt eden "Sürdürülebilir Enerji Eylem ve İklim Uyum Planı (SECAP)" da MAtchUP Projesi kapsamında hazırlanıyor.

FOTOĞRAFLI

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!