Kadınlar sahneye çıktı

Güncelleme Tarihi:

Kadınlar sahneye çıktı
Oluşturulma Tarihi: Mart 29, 2017 11:53

Kadınlar sahneye çıktı

Haberin Devamı

 

ANTALYA, (DHA) - MURATPAŞA Belediyesi'nin Dünya Tiyatro Günü'nde düzenlendiği etkinlikte Antalya Kadın Sahnesini Destekleme Derneği oyuncuları kendi yazdıkları öyküleri sahneledi.

Antalya Kadın Sahnesinin Destekleme Derneği çatısı altında tiyatro çalışmalarını sürdüren bir grup ev kadının hikayesi, 2010'da koordinatörlüğünü Yrd. Doç. Dr. Merih Taşkaya'nın yaptığı 'Kadınlar Edebiyatla Buluşuyor' isimli sosyal sorumluluk projesiyle başladı. Başlangıçta 100 kişiydiler. Her biri kendi hikayesini yazarak 'Yüz Kalemden Yaz Antalya' adıyla kitaplaştırıldı. Yapabildiklerinin farkına vardıkça daha neler yapabileceklerini düşleyen kadınlar, bu kez yazdıklarını oyun haline getirmek için 'Kadınlar Tiyatroyla Buluşuyor' projesini başlattı. 2012'de ilk oyunlarını sahneye koydular. Oyunları sadece Türkiye'den değil Avrupa ülkelerinden de davet aldı.

Bir sosyal sorumluluk projesi olarak ortaya çıkan çalışma, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın desteğiyle şimdi yoluna Antalya Kadın Sahnesini Destekleme Derneği çatısı altında devam ederken o ekibin çıkardığı tek perdelik inadına gülmece 'Kimim Ben' Dünya Tiyatro Günü'nde Belediye Kültür Salonu'nda sahnelendi.

Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Kaçmaz'ın da takip ettiği oyuna ilgi yoğundu.

Yönetmenliğini Müfit Kayacan'ın yaptığı, öyküleri kadınlara ait oyunda Sedef Yılmaz, Aysel Genç, Ayşe Cingiz, Şirin Taban, Ümmü Topçuoğlu, Saadet Ateş, Müşerref Erbay, Kezban Erkuş ve Mukaddes Çınar oynadı. Kısa oyunlardan oluşan inadına gülmece Kimim Ben'de kadınların toplu taşıma araçlarında maruz kaldığı tacizi anlatan 'Dolmuş' isimli kısa oyunun sonunda Mersin'in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015'te tecavüz girişimine direndiği için bir minibüste öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Arslan da unutulmadı.

FOTOĞRAFLI

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!