HAVALİMANI DOLDU TAŞTI

Güncelleme Tarihi:

HAVALİMANI DOLDU TAŞTI
Oluşturulma Tarihi: Ekim 21, 2021 11:44

DHMİ’nin açıkladığı rakamlara göre Antalya Havalimanı’nda 9 ayda 16 milyon 250 bin 519 yolcu trafiği yaşandı. Bunların 12 milyon 798 bin 139’unun dış hat yolcusu olduğu açıklandı.

Haberin Devamı

DEVLET Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) açıkladığı istatistiklere göre, 9 ayda gelen yolcu sayısında Antalya Havalimanı’nın İstanbul’un ardından ikinci sırada yer aldı. Antalya Havalimanı’nda ocak-eylül döneminde 16 milyon 250 bin 519 yolcu trafiği gerçekleşti. Bunların 12 milyon 798 bin 139’unun dış hat, 3 milyon 452 bin 380’inin ise iç hat yolcusu olduğu açıklandı.

ALANYA’DA 447 BİN YOLCU
DHMİ verilerinde Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nın 9 aylık toplam yolcu sayısı ise 447 bin 430 olarak açıklandı. Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nı 287 bin 322 iç hat yolcusu kullandı. Havalimanına dış hatlardan da 160 bin 108 yabancı turist indi.

EYLÜLDE 2019’A YAKLAŞILDI
Kovid-19 salgını sürecinde büyük ölçüde azalan yolcu trafiği, eylül ayında, 2019 aynı dönemine oldukça yaklaştı. Eylül ayında Türkiye genelinde iç hat yolcu sayısı 7 milyon 392 bin 642’e, dış hat ise 8 milyon 302 bin 182’ye ulaştı. Bu verilerle birlikte iç hatlarda 2019 rakamlarının yüzde 86’sı, dış hatların yüzde 68’i ve toplamda ise yüzde 75’i gerçekleşti. Eylül ayında iniş-kalkış yapan uçak sayısı iç hatlarda 81 bin 199, dış hatlarda da 57 bin 491 olarak kayda geçti.

Haberin Devamı

‘GÜVENLİ BÖLGE’ ALGISI
Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol, havalimanı rakamlarında yaz aylarında görülen yükseliş trendini şöyle değerlendirdi: “2021 sezonunu biraz geç açmamıza rağmen, özellikle Rusya’nın tekrardan bölgeye seferler düzenlenmesi ile birlikte temmuz, ağustos ve eylülde devam eden bir yükseliş trendi gerçekleşti. Aslında turistlerin yavaş yavaş güven tazelemesinden de kaynaklı bir gelişim söz konusu. Ülkemizde uygulanmaya başlanan Güvenli Turizm Sertifikası programı kapsamında sadece konaklama alanları değil havalimanları, ulaşımdaki görevli firmalar ve oteller de bu kapsama girdi ve burada Güvenli Turizm Sertifikası ile güvenli bir bölge oluşmuş oldu. Tüm bunlar, ay bazında 2019 verilerine yaklaşmamızda çok ciddi bir etki yarattı.”

HAVALİMANI DOLDU TAŞTI

ANTALYA DÜNYADA İLK 10’DA
Türkiye’de güvenli turizm yönüyle öne çıkarmada çok profesyonel yaklaşımlar göstererek çok ciddi bir başarı sağlandığını anlatan Varol, “Çok yakın bir zamanda 2019 verilerini de yakalamış olacağımızı düşünüyoruz ve özellikle önümüzdeki yıl için çok ümitliyiz. 2021 yılında Antalya bölgesi olarak göstermiş olduğumuz performans, aslında dünyanın da önemli ölçüde dikkatini çekmiş durumda. Bu sezon performansı ile Antalya dünyada ilk 10’a girdi. Bu da bölgenin güvenirliğini ve güvenlik turizm önlemlerindeki başarısını gösteriyor” dedi.

Haberin Devamı

100 YENİ İSTİHDAMLA GÜVENLİ GEÇİŞ
Antalya Havalimanı’nda bu yaz sezonunda güvenli turizm modeline uygun güvenli geçiş ortamını sağlamak için atılan adımlardan da bahseden Varol, “Havalimanında, sezonluk bir ekip oluşturduk. Toplamda 100 öğrencimize burada hem istihdam sağladık hem de yolcularımıza Kovid-19 önlemleri kapsamında güvenli geçiş sağlamak için destek verdik. Sadece havalimanlarında değil ulaşımda ve konaklama alanlarında alınan önlemler, gösterilen hassasiyet, misafirlerimizde çok büyük bir güven oluşmasını sağladı. Antalya Kovid-19 gibi zor bir dönemde alınan önlemlerle ön plana çıktı ve dolayısıyla tercih edilen bir destinasyon haline geldi” diye konuştu.

Haberin Devamı


YILDIZ PAZARLAR RUSYA VE UKRAYNA
Varol, bu yılın dikkat çeken pazarlarını ise şöyle yorumladı: “Özellikle ağustos-eylül aylarına baktığımızda Rusya’dan çok ciddi bir artış görünmekte, neredeyse 2019’un yüzde 100 rakamına ulaşmış durumdayız. Kısacası çok uzun süren bir Kovid-19 döneminin, aşının sisteme dahil olmasıyla yavaş yavaş sonlanacağını ve Antalya’nın tekrardan turizmde en önemli destinasyonlar arasında yer alacağına inanıyoruz.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!