Binaların soğutulması için de ısı yalıtımı önemli

Güncelleme Tarihi:

Binaların soğutulması için de ısı yalıtımı önemli
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 27, 2018 12:06

Binaların soğutulması için de ısı yalıtımı önemli

Haberin Devamı

 

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA) - YAPILARDA Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) İcra Kurulu Başkanı Emre Alkin, ısı yalıtımının yalnızca binayı ısıtmak için yapılan uygulama olmadığını, Antalya gibi sıcak şehirlerde binaların soğutulması için de gerekli olduğunu kaydetti.

VERİMDER, ısı yalıtımı ve tasarrufu bilincinin tüm Türkiye'de yaygınlaşması için Samsun'da başlattığı 'Anadolu Buluşmaları'na, Antalya ile devam etti. Rixos Downtown Otel'de düzenlenen toplantıda, enerji verimliliği alanında doğru bilinen yanlışlar anlatıldı. VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Emre Alkin, Antalya gibi sıcak iklimlerdeki binalara ısı yalıtımı yapılmasına ihtiyaç olmadığı algısının yanlış olduğunu belirtti. Emre Alkin, ısı yalıtımının yalnızca binayı ısıtmak için yapılan uygulama olmadığına değinerek, Antalya gibi sıcak şehirlerde binaların soğutulması için de gerekli olduğunu kaydetti.

Binaların soğutulmasının, ısıtılmasından daha fazla enerji gerektirdiğini anlatan Alkin, "Yaz aylarında ödenen klima faturaları göz önüne alındığında, sıcak bölgelerde oturan kişilerin de ısı yalıtımı yaptırması gerekir. Isı yalıtımı ile soğutma için yapılan harcamalarda en az yüzde 40 tasarruf elde edilir" dedi.

Gelecek yıllarda yalnızca Türkiye'nin değil tüm dünyanın karşı karşıya olduğu global ısınma sorununa karşı VERİMDER'in seferberlik ilan ettiğini hatırlatan Alkin, 'Ilıman iklimlerde ısı yalıtımına ihtiyaç yoktur' algısının doğru olmadığını söyledi. Isı yalıtımı ve tasarrufuyla ilgili doğru bilinen yanlışları anlatan Emre Alkin, "Binaların dışa bakan iç yüzey sıcaklığı ile iç ortam sıcaklığı arasındaki farkın 3 derecenin üzerinde olmaması gerekiyor, aksi taktirde binalarda ısı kayıpları oluşabilir. Bir enerji türü olan ısı, doğa kanunları gereği her zaman sıcak ortamdan soğuk ortama doğru transfer olur. Yalıtımsız binalarda, dışarıdaki ısı bina içine hareket ederek ortamı ısıtır. Bu kapsamda, binalardaki ısı yalıtımı özellikle sıcak iklimlerde dışarıdaki sıcak havanın bina içerisine girişini engeller ve bu sayede soğutma enerjisinde tasarrufu sağlanır" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!