Alanya Belediyesi'nde yılın ilk meclisi

Güncelleme Tarihi:

Alanya Belediyesinde yılın ilk meclisi
Oluşturulma Tarihi: Ocak 03, 2024 10:23

Alanya Belediyesi'nde yılın ilk meclisi

Haberin Devamı

 

ALANYA, (DHA)- ALANYA Belediyesi'nin 2024 yılı ilk meclis toplantısı gerçekleştirildi. Mecliste geride bıraktığımız yılı değerlendiren Başkan Adem Murat Yücel, "2024 yılında hizmetlerimize projelerimize ara vermeden, durmadan duraklamadan devam edeceğiz, Alanya'yı her daim ileriye taşımayı sürdüreceğiz" dedi.
Alanya Belediyesi ocak ayı meclis toplantısı Başkan Adem Murat Yücel'in başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis toplantısı, Pençe Kilit Harekât bölgesinde şehit olan askerler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Grup başkanlarının ardından meclisin açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Yücel, meclis üyelerinin ve tüm vatandaşların yeni yılını bir kez daha kutladı. 2023 yılında Alanya Belediyesi'nin yapmış olduğu proje ve çalışmaları anlatan Başkan Yücel, "Üretken belediyecilik anlayışımızla Alanya'mıza sayısız eser kazandırdık. Rutin belediyecilik hizmetlerimizle kalitemizi arttırırken, 2023 yılında birçok eseri ve projeyi Alanya halkımızın hizmetine açtık. 2023 yılında Alanya'mızın markası ve değeri Alaiye Su, bölgenin ilk ve tek 100. Yıl Macera Parkı, Konaklı- Payallar- Türkler Sahil Bisiklet Yürüyüş Yolu ve Piknik Alanları, Ebeveyn ve Çocuk Atölyesi ve Çocuk Kütüphanesi'ni hizmete açarak Alanya'mıza kazandırdık. 2023 yılı da dahil olmak üzere yaklaşık 10 yılda maden kalker ocağımız, beton santralimiz, asfalt plentimizde büyük oranda kendi ürettiğimiz hammaddeyi de kullanarak 355 km sıcak asfalt, 1353 km sathi kaplama asfalt döktük" dedi. 
EĞİTİME BÜYÜK DESTEK
Eğitime verdikleri önem ve eğitim yatırımları ile 2023 yılında birçok projeyi kente kazandırdıklarını anlatan Başkan Yücel, "Hiçbir zaman 'bizim işimiz değil' demedik, elimizi taşın altına koyduk eğitimde, sağlıkta, sporda ve kurumlar arası yardımlaşmada elimizden gelenin fazlasını yaptık. Belediye bünyemizde kreşler, etüt merkezleri, kütüphaneler ve öğrenci yurdu açarak eğitime destek verdik. Ayrıca Payallar Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Sultan Alparslan Anadolu Lisesi'nden sonra 2023 yılında da Avsallar Yüzüncü Yıl Okulu ve Anaokulu'nu sıfırdan inşa ederek öğrencilerimizin hizmetine açtık. Bunlarla birlikte 10'a yakın okulumuzun yapılmasına vesile olduk" şeklinde konuştu. 
'SAĞLIKTA ÖNEMLİ PROJELERİ TEK TEK HAYATA GEÇİRDİK'
Sağlık alanında yapılan çalışmalardan da bahseden Başkan Yücel, "Merkez, kırsal ve yaylalarımızda görev süremizde 8 sağlık ocağını hayırseverlerle birlikte yapımına öncülük ettik. En son 2023 yılında Payallar Mahalle'mizde sağlık ocağı, 112 Acil Servis Hizmetleri İstasyonu ve itfaiye merkezinin temelini attık. İnşaat çalışmaları hızla devam ediyor. En kısa zamanda hızla bitireceğiz. Yine 2023 yılında, doğu bölgesi yaylalarımıza hizmet vermesi için yıllardır faaliyette olan Çayarası Sağlık Ocağı'mızın ardından, batı bölgemiz için Eğrigöl Sağlık Ocağı'nı hizmete açtık. Yaz aylarında doktorlarıyla, ambulansıyla 23 yaylaya hizmet veriyor" dedi. 
ALANYA 2024 YILI AKDENİZ SPOR BAŞKENTİ OLDU 
Başkan Yücel, ülke tarihinde bir ilk olan Akdeniz Spor Başkenti Ödülü ile ilgili de "Hem Alanya'mız için hem de bizim için 2023 yılının en önemli gelişmesi Alanya'mızın Avrupa Spor Başkentleri ve Şehirleri Federasyonu tarafından '2024 Yılı Akdeniz Spor Başkenti' seçilmesidir. 'Alanya sporun başkentidir' demiştik. Bu konuda emek veren tüm ekibime ve bizlere destek sunan tüm kurumlara tekrar teşekkür ediyorum" diye konuştu.
BAŞKAN YÜCEL: ALANYA KALESİ ZİYARETÇİ SAYISINI 4 KAT ARTTIRDIK
Kültürel mirasın korunması konusunda 10 yıldır çok hassasiyetle çalıştıklarını anlatan Başkan Yücel, şöyle devam etti:
"Yayalaştırma projesi kapsamında Alanya Teleferik'i hizmete açarak başlayan çalışmalarımız, Alanya Kalesi genelinde 5 ayrı noktada yürüyüş yolları düzenleme çalışmaları ile devam etmiş ve yeni rotalar oluşturulmuştur. Tophane Mahalle'mizde çalışmalar devam ediyor. Alanya Kalesi'ne ziyaretçi ve araç dolanımı uygulama projemiz kapsamında Alanya Kalesi'nin trafik akışını kontrollü şekilde düzenleyeceğiz. Projenin ihalesini gerçekleştirdik. Geldiğimiz günden beri ziyaretçi kapasitesi 4 katını geçmiştir. Dönemimizde 11 tarihi yapının restorasyonunu gerçekleştirdik. Kültürel miras alanında bugüne kadar 13 farklı ödül aldık. 2023 yılında Alanya Lisesi karşısında Hacı Karanfil Konağı'nın restorasyonunu tamamladık. Yakında hizmete açacağız."
'2024 YILINDA DA VATANDAŞLARIMIZIN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ'
Alanya Belediyesi'nin sosyal belediyecilikte çığır açtığını altını çizen Başkan Yücel, "Sosyal yardım işleri ekiplerimizle 'Hoş Geldin Bebek' projesiyle hizmete yeni doğanla başlarız. Kreşimiz, etütlerimiz, öğrenci yurdumuz, üniversite gençlik hizmetleri birimimiz, engelsiz yaşam merkezimiz, engelsiz sanat atölyesi, kadın spor salonu, kadın ve aile merkezimiz, gönül pınarı mağazası, ücretsiz psikolog, fizyoterapist ve diyetisyenlik hizmetimiz, evde temizlik ve evde sağlık taraması, evde kuaförlük hizmeti, öğrenci bursları, Ramazan çadırları, Ramazan Ayı yardımları ve maddi durumu iyi olmayan vatandaşlarımıza yaptığımız maddi yardımlar tek tek sayamayacağım birçok sosyal destek projelerimizden cenaze ve morg hizmetlerimize kadar, vatandaşlarımızın doğumundan ölümüne kadar her anında acı ve tatlı gününde yanındayız. Bu hizmetleri biz 10 yıldır yapıyoruz. 2024 yılında da 68 milyon TL'lik sosyal yardım bütçemizle vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz" dedi. 
'4 MİLYAR 605 MİLYON TL'LİK BÜTÇEMİZLE YATIRIMLARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ'
Alanya'ya kazandırılan ve çalışmaları devam eden projelerden bahseden Başkan Yücel, "2024 yılında da Alanya'mız için hizmet etmeye, yeni eser ve hizmetler kazandırmaya devam edeceğiz. 4 milyar 605 milyon TL'lik bütçemizle yatırımlarımıza gece gündüz çalışarak devam edeceğiz. Her mahallemizde eserlerimiz, proje ve hizmetlerimiz var. Alanya merkezde cuma pazarı projemiz hızla devam ediyor. Yeni belediye hizmet binamız devam ediyor. Mahmutlar'da Mahmutlar Kültür ve Etüt Merkezi'miz hızla devam ediyor. Mahmutlar kreş inşaatımız tamamlanmak üzere. Mahmutlar AVM projesi bitmek üzere. Kestel'de üniversite ve sanayi bölgesine ulaşımı sağlayacak duble yol projemiz son aşamasına geldi. Oba'da bölgenin en büyük spor salonu projemiz tamamlanmak üzere. Kısa süre sonra hizmete açacağız. Yine Konaklı'da spor kompleksimizin inşaatı devam ediyor. Mahmutlar'da yeni bir spor sahası inşaatımız başlıyor. Okurcalar'a da bir spor tesisi kazandırıyoruz. Oba'da gastronomi ve aşevi projemizin inşaatı sürüyor, tamamlanmak üzere. Oba sahil yolu düzenleme çalışmamız sürüyor. Elikesik Mahalle'mizde hobi bahçesi ve tropikal meyve tanıtım merkezimizi tamamladık, işlemeye başladı. Toslak Mahallesi'nde öz tüketim 2 güneş enerji santrali projemiz ihalesi yapıldı. Şu an inşaat aşamasında hızlı bir şekilde devam ediyor" diye konuştu.
BAKANLIKTAN ALANYA BELEDİYESİ'NE HİBE DESTEĞİ
Alanya Belediyesi'nin temizlik, geri dönüşüm ve sıfır atık konusunda Türkiye'nin en başarılı belediyeleri arasında gösterildiğini ve ödül alan çalışmaları kapsamında; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2 milyon 700 bin TL hibe verildiğini belirten Başkan Yücel, "Verilen hibe ile mobil sıfır atık aracı satın alınarak ilçemiz genelinde sıfır atık toplanması hizmetinde kullanılacaktır. Biliyorsunuz Temizlik İşlerimizin, 'Sıfır Atık Mutfakta Başlar Yarışması' devam ediyor. 16 Ocak Salı günü saat 14.00'te Kültür Merkezi'nde yapacağımız ödül törenine meclis üyelerimizi ve tüm Alanya halkını davet ediyorum" dedi.
'DURMADAN DURAKLAMADAN DEVAM EDECEĞİZ'
Başkan Yücel sözlerini, "2024 yılında hizmetlerimize projelerimize ara vermeden, durmadan duraklamadan devam edeceğiz, Alanya'yı her daim ileriye taşımayı sürdüreceğiz" diyerek sonlandırdı. Başkan Yücel 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle basın mensuplarını da kutladı. 
DENETİM KOMİSYONU ÜYELERİ BELİRLENDİ
Açılış konuşmasının ardından mart ayında gerçekleşecek mahalli idareler seçimlerine kadar görev yapacak 5 meclis üyesi yapılan gizli oylama ile belirlendi. Oylama sonucunda Fevzi Alaettinoğlu, Tunahan Kasapoğlu, Alper Birer, Fikret Arık ve Nazmi Zavlak denetim komisyonu üyesi olarak belirlendi. Ardından gündem maddeleri görüşülerek ocak ayı meclis toplantısı sonlandırıldı. (DHA)

FOTOĞRAFLI
 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!