35 ülkeden 400 akademisyen, mimarlık ve şehirciliği konuştu

Güncelleme Tarihi:

35 ülkeden 400 akademisyen, mimarlık ve şehirciliği konuştu
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 25, 2021 15:39

35 ülkeden 400 akademisyen, mimarlık ve şehirciliği konuştu

Haberin Devamı

 

ANTALYA, (DHA) - 4. Uluslararası Mimarlık ve Şehircilikte Çağdaş Yaklaşımlar Konferansı, Alanya HEP Üniversitesi tarafından çevrimiçi gerçekleştirildi. Konferansa, 200'ü doktora derecesine sahip, 35 farklı ülkeden 400 akademisyen 194 makale ile katıldı.

Alanya HEP Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Sayın'ın konuşmalarıyla katkıda bulunduğu konferans, 2 gün sürdü. 'Birlikte Daha İyi Bir Dünya Tasarlamak' temasıyla bir araya gelen mimarlığın önde gelen isimleri, çağdaş mimari ve kentsel mekânlar hakkındaki tüm teorileri, manifestoları ve metodolojileri çevrimiçi konferansta dile getirdi.

MİMARLIKTA YAPAY ZEKÂ DÖNEMİ

Alanya HEP Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Sayın, 21. yüzyıldaki paradigma değişimine dikkat çekti. Tarihteki paradigma değişimlerini 5 ana evreye ayıran Prof. Dr. Sayın, “İlk paradigma dönüşümü, Yuval Harari'nin Sapiens adlı kitabında değindiği 70 bin yıl önceki bilişsel devrim. İkincisi 3-4 bin yıl önceki Mezopotamya'da tarım ve yerleşik düzene geçme, üçüncüsü 1840'larda Avrupa'da başlayan sanayi devrimi, 4'üncüsü 1990'larda başlayan bilişim devrimidir. Şu anda ise yapay zekâ devrimini yaşıyoruz. Akıllı cihazlar arasındaki otomatik bilgi transferi, sürücüsüz ve internet bağlantılı traktörlerin varlığı günlük yaşamımdaki yansımaları. Bu değişimin kuşkusuz mimarlık ve şehircilikte de etkileri olacak. Özellikle Covid-19 salgını, yapay zekâ devrimine geçişi hızlandıracaktır. Bu kapsamda yeni kuramlar, yeni yöntemler, yeni kurallar, yeni uygulamalar geliştirilecektir" diye konuştu.

“AMAÇ BİRLİKTE DAHA İYİ BİR DÜNYA TASARLAMAK

Konferansın Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Hourakhsh Ahmad Nia, bu yılki konferansın ana temasının, 'Birlikte Daha İyi Bir Dünya Tasarlamak' olduğunu söyledi. Tüm makalelerin bu anlayış ile değerlendirildiğinin altını çizen Nia, “Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi, biz mimar ve şehir plancılarını, konut kavramını yeniden düşünmemiz için birçok soruyu gündeme getirdi. Ne yazık ki, İkinci Dünya Savaşı ve Le Corbusier'in erken modernizm fikrinin 'içinde yaşanacak bir makine olarak ev' fikrinden kaynaklanan toplu konut ihtiyacı, ev konseptini basit bir sığınağa indirgemiştir. Bu bağlamda, bu konferansın temel amacı, birlikte daha iyi bir dünyayı nasıl tasarlayabileceğimizi araştırmaktır" ifadelerini kullandı.

ŞEHİRCİLİĞİ DÜNYACA ÜNLÜ AKADEMİSYENLER ANLATTI

Geçen yıl İngilizce gerçekleştirilen konferansta bu yıl Türkçe oturum da yapıldı. Türkçe bölümlerin oturum başkanlığını Dr. Seda H. Bostancı yaptı. Mimarlık ve şehircilik alanında dünyaca ünlü akademisyenlerin katıldığı konferansta; Mimari Araştırma ve Uygulamada Veri Bozulmaları, Akıllı Şehir Vatandaşlığı, Yenileyici Mimari ve Kentsel Tasarım, Birlikte Daha İyi Bir Dünya Tasarlamak, Mısır Planlama Deneyiminin Zorlukları ve Potansiyelleri: Akdeniz Kıyı Şeridindeki Kentleşme Durgunluğundan Yansımaları, Sırbistan'daki Brownfield Siteleri için Kent Planlamasını Yeniden İncelemek, İnsanların Çok Yönlü Refah için Mekânsal Gelişim Hakkı konuları hakkında görüşler dile getirildi.

FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!