YHT Garı’nın yarısı tamam

Güncelleme Tarihi:

YHT Garı’nın yarısı tamam
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 17, 2015 01:15

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, yüzde 54'ü tamamlanan Yeni Ankara YHT Garı'nı 2016 yılının birinci yarısında hizmete sunmayı hedeflediklerini belirtti.

Haberin Devamı

Ankara için önemli projelerden biri olan garda incelemelerde bulunarak, inşaatta gelinen noktayı yerinde gördüklerini ifade eden Bilgin, toplam 178 bin metrekare kapalı alan ve 7 kattan oluşan garda, 3 peron, 6 hızlı tren hattının olacağını söyledi. Yer altından iki, yer üstünden bir geçişle bağlantı yapılacak yeni garın, Ankaray, Başkentray ile Batıkent, Sincan ve Keçiören metrolarıyla bağlantılı olacağını anlatan Bilgin, "Tesis, günde 15 bin yolcu kapasitesi, 4 yıldızlı oteli, restoranları, kafeleri, dinlenme salonları, büfeleri, bin 255 araçlık kapalı otoparkıyla hizmete girdiğinde Avrupa'nın en modern hızlı tren garlarından biri haline gelecek. Şu ana kadar yapılan çalışmalarla yüzde 54 ilerleme sağlandı. Halen 730 kişinin çalıştığı garı, 2016 yılının birinci yarısında hizmete sunmayı hedefliyoruz" diye konuştu.

Haberin Devamı

ANKARA-İSTANBUL YHT HAVALİMANINA BAĞLANACAK

Bakan Bilgin, “Ankara-İstanbul YHT hattını, Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden 3. Havalimanı ve Halkalı'ya bağlayacak hattın Anadolu yakasındaki kısmının yapım ihalesine, Avrupa yakasındaki kısmının ise proje ihalesine bu yıl çıkıyoruz. Ülkemizin iki yakasını hızlı tren ağlarıyla bağlarken, hızlı tren hatlarımızı ayrıca yeni nesil tren garlarıyla donatıyoruz" diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!