Wilson’dan kalede mehter

Güncelleme Tarihi:

Wilson’dan kalede mehter
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 09, 2009 00:00

Türkiye tanıtım projesi için 13 ilde çekimleri yapılacak projenin Ankara kısmında ABD’li sanatçı Scott Wilson, Ankara’nın simgesi olan kaleye 30 kişilik Mehter takımıyla çıkarak bir ilki gerçekleştirdi.

Tarihi yapıya uygun olarak yapılan çekimlerde, Wilson’un seslendirdiği "Canım Türkiyem" isimli esere Mehter takımı eşlik etti. Bu çekimlerde Eyvan Folklor Derneği elemanları da birçok yörenin kıyafetleri ve figürleri ile Wilson’a eşlik ettiler.

Türk Tanıtım Platformu (TÜTAP) Başkanı Fikret Yıldız, Scott Wilson’un 25 yıldır Türk müziğiyle ilgilendiğini ve Ankara’nın tarihi yapısını çok beğendiğini dile getirdi. Yıldız, Başbakanlık’ın ve Kültür Bakanlığı’nın büyük destek verdiğini belirttiği projeye dair şunları söyledi:

"Belirlenen 13 ilden 3’ünün çekimleri tamamlandı. Bu çalışma Türkiye’nin tanıtımı için çok büyük bir avantaj olacak. En önemli ayrıntı da bu tanıtım filminin ilk gösteriminin New York’ta bir festivalde yapılacak olması. Film daha sonra müzik kanallarında da gösterilecek. Çekimlere dahil edilen şehirler, kültür ve turizm bakımından yüksek potansiyele sahip yerler. Bu durum tanıtım açısından çok önemli. Şimdilik 13 ilde çekim yapılıyor, ancak çalışmanın seyrine göre bu sayı artırılabilir."

21-24 Ekim tarihlerinde ABD’nin New York şehrinde Grand Central’da gerçekleştirilecek Türk Festivali’nde de sahne alacak Wilson’un bu klibi ilk olarak orada gösterime sunulacak.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!