Temeli 3 bakan atacak

Güncelleme Tarihi:

Temeli 3 bakan atacak
Oluşturulma Tarihi: Mart 26, 2012 00:00

TÜRKİYE’nin en büyük Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı olan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın Eskişehir-İstanbul kesiminin inşasında son aşamaya gelindi.

Haberin Devamı

Eskişehir - İstanbul 2. etabın Köseköy-Gebze kesiminin temeli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın katılımıyla yarın Köseköy Tren İstasyonunda atılacak.

Hemzemingeçit bulunmayacak

Proje kapsamında, 1890 yılında inşa edilen Köseköy-Gebze mevcut hattının fiziki ve geometrik koşulları Yüksek Hızlı Tren işletmeciliğine uygun hale getirilecek ve üzerinde hemzemin geçit bulunmayacak. Hat üzerinde bulunan 9 tünel, 10 köprü, 122 menfezin tadillerinin yanı sıra 28 yeni menfez ve 2 adet alt geçit inşa edilecek, hemzemin geçit yer almayacak. Yapım kapsamında yaklaşık 1 milyon 800 bin metreküp kazı ve 1 milyon 100 bin metreküp dolgu gerçekleştirilecek.

Yılda 17 milyon yolcu

Haberin Devamı

Türkiye demiryollarında ilk defa AB fonları bu projede kullanılacak. Sözleşme bedeli 147 milyon euro olan Köseköy - Gebze hanının yüzde 85’ini oluşturan 125 milyon euro bölümü Avrupa Birliği tarafından kapsamında karşılanacak.

Arifiye’nin revize edilmesiyle toplam uzunluğu 533’ten 523 kilometreye düşen ve Marmaray’la entegre olarak 2013’te bitirilmesi hedeflenen Ankara- İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi hayata geçtiğinde, Ankara - İstanbul 3 saate, Ankara-Gebze ise 2 saat 30 dakikaya inecek. Başkentle İstanbul arasında yılda 17 milyon yolcuya hizmet verecek.

Aynı gün ayrıca, IPA ile finanse edilen Irmak Karabük - Zonguldak Demiryolu Hattı Modernizasyon Projesi Finansman Anlaşması da imzalanacak. Bu proje ile hat modernize edilecek, tren hızları artacak, maliyetler ile kaza riski azalacak.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!