TEİS: Mağduriyet yaşıyoruz

Güncelleme Tarihi:

TEİS: Mağduriyet yaşıyoruz
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 08, 2020 15:16

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, İçişleri Bakanlığı’na bağlı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün, Türkiye’de sayısı 4 milyona yaklaşan Suriyeli sığınmacıların kağıt reçetelerinin karşılanabilmesi için başhekim ve sağlık müdürü onayını istediğini, bu durumun eczacıları zor durumda bıraktığını söyledi.

Haberin Devamı

Başkan Saydan, 2019 Kasım ayında geçici koruma kapsamındaki Suriyeli sığınmacıların reçetelerinin elektronik olarak düzenlenmesinin zorunlu hale getirildiğini ve bu uygulamayı desteklediklerini söyledi. Kağıt reçelere onay istenmesinin eczacıları mağdur ettiğini savunan Saydan, özetle şunları söyledi:

ECZACILAR MALİ OLARAK ZORDA KALIYOR

“Kağıt reçetelerin onay işlemleri için hastalar hastane çıkışı bir de Sağlık Müdürlüğüne gitmek zorunda kalıyor. Ayrıca, eczanelerimizce karşılanıp onay eksiği olan reçeteler iade edilmeyip kesintiler uygulanıyor. Mevcut süreçte kurum ödemeleri zaten 5-6 ayı buluyor. Üstüne bir de eczacılarımızın büyük özveri göstererek karşıladığı bu reçetelere onay eksikliği sebebiyle kesinti işlemi uygulanması mali olarak eczanelerimizi zor durumda bırakıyor.

MAĞDURİYET BİR AN ÖNCE DÜZELTİLMELİ

TEİS olarak buradan İçişleri Bakanı’mıza seslenmek istiyoruz, yaşadığımız pandemi süreci itibariyle eczacılarımızın yaşadığı durumu en iyi siz biliyorsunuz. Onay zorunluluğunun oluşturduğu mağduriyetin düzeltilmesi için gerekeni yapmanızı umuyoruz. Hekim tarafından düzenlenmiş ve hak sahibine teslim edilmiş kağıt reçetelerde kesinti yapılmaması için Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nü bu konuda acilen düzenleme yapmaya davet ediyoruz.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!