Sektörel istihdam artışında tarımsal gelişme dikkat çekiyor

Güncelleme Tarihi:

Sektörel istihdam artışında tarımsal gelişme dikkat çekiyor
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 18, 2011 00:00

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) İşgücü Piyasası Bülteni’nde, 2005-2011 döneminde sektörel istihdam artışlarında tarım sektörü lehine büyük değişim yaşandığına dikkat çekerek, tarımda 2005’te yılda 559 bin kişilik istihdam kaybı yaşanırken, 2011’in ilk 4 ayı itibariyle istihdamın 474 bin arttığına dikkat çekildi.

İstihdam artışı yükseliyor
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu, Temmuz ayı “TİSK İşgücü Piyasası Bülteni”ni yayınladı. Bültende 2005-2011 döneminde sektörel istihdam artışlarında tarım sektörünün lehine büyük değişim yaşandığı belirtilerek, tarımda 2005’te yılda 559 bin kişilik istihdam kaybı yaşanırken, sektörün 2011’in ilk dört ayı itibariyle istihdamını 474 bin artırır hale geldiği kaydedildi.
İşgücü artışı ve işgücüne katılma oranının yükseldiğine dikkat çekilen bültende, 2011 Nisan döneminde istihdam artışının bir miktar yavaşlamakla birlikte güçlü biçimde yükselmeye devam ettiği kaydedildi. Tarım sektörünün toplam istihdam artışına sanayiye yakın bir düzeyde katkı yaptığı; istihdamda en büyük paya sahip olan hizmetler sektörünün ise geride bıraktığına dikkat çekilen bültende, 1 milyon 455 bin kişilik istihdam artışından en büyük payı 940 bin kişiyle lise altı eğitimlilerin aldığı, buna karşılık 97 bin meslek lisesi mezunun iş bulduğu belirtildi.
İstihdama eklenen her dört kişiden üçünün düşük nitelikli olduğu kaydedilen bültende, “İşsizlikteki azalıştan da en fazla yararlananlar, eğitim düzeyi yetersiz kişiler olurken, yüksek öğrenim mezunları bu süreçten yararlanamadı ve işsiz sayısı bu grupta 25 bin kişi arttı. Bu durum ekonominin üretim yapısının ve eğitim sisteminin ciddi sorunlar yaşadığını ortaya koydu” ifadeleri kullanıldı.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!