Rencide ediyor yanlış yapıyor

Güncelleme Tarihi:

Rencide ediyor yanlış yapıyor
Oluşturulma Tarihi: Mart 28, 2021 22:22

ABB Meclisi Birinci Başkanvekili Fatih Ünal, belediye mevzuatının daha şeffaf, daha uygulanabilir, belediyeye ait şirketlerin de daha denetlenebilir bir yapıya kavuşturulması için gereken adımların atılmasını istedi.

Haberin Devamı

Belediyeye ait şirketlerle ilgili alınacak kararların eskiden beri gündemde olduğunu belirten AK Partili Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Meclisi Birinci Başkanvekili Fatih Ünal, 2015-2016 yıllarında, belediye mevzuatının yetersiz olduğu gerekçesiyle tekrar düzenleme yapılması yönünde tartışmaların yaşandığını hatırlattı. Yerel seçimlerin yapıldığı 2019'da mevzuat değişiminin tekrar gündeme geldiğini aktaran Ünal, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, şirketlerin yönetim kurullarının meclis tarafından belirlenmesiyle ilgili bir genelge yayınladı. Genelge yayınlandıktan sonra bazı belediyeler buna itirazda bulundu. Şu anda Danıştay’da dava görülüyor diye biliyorum. Henüz tam bir netlik yok ama dava devam ediyor ve yürütmenin durdurulması ile ilgili kararın da 'ret' olarak sonuçlandığını biliyorum" diye konuştu. Büyükşehir Belediye Meclisi'nin, belediye şirketlerini denetleyemediğini savunan Ünal, meclisin Denetim Komisyonu'na şirketlerle ilgili istenilen bilgilerin verilmediğini söyledi. Belediye mevzuatının, hem meclisin yetkilerinin arttırılması hem de şirketlerde şeffaf bir yönetim sergilenmesi için yeniden düzenlenmesi gerektiğini vurgulayan Ünal, şöyle konuştu:

Rencide ediyor yanlış yapıyor


MECLİS ÜYELERİNDEN SEÇİLMELİ

Haberin Devamı

"Şirketlerin sermayelerinin artırımı konusunda belediye meclisleri yetkili ama denetlemeye gelince biraz ketum davranılıyor. Ayrıca belediye başkanı şu anda belediye mevzuatına göre neredeyse yürütme, yasama ve yargının tümünü kendi elinde bulunduruyor. Yani belediye meclisini belediye başkanı idare ediyor, yürütmenin de, encümenin de başı belediye başkanıdır. Aynı zamanda belediye başkanı, müfettişleri çalıştırarak, ciddi bir yargısal fonksiyon da ifa ediyor. Yani belediye başkanlarının çok ciddi yetkilerle donatıldığını görüyoruz. Belediye meclis başkanının, meclis üyeleri içerisinden seçilmesi gerektiğini düşünüyorum. Şirketlerle ilgili de konu aynı. Mevzuatta bu konuda açıklıklar olduğunu düşünüyorum. Belediye mevzuatının daha şeffaf, daha uygulanabilir, şirketlerin de daha denetlenebilir bir yapıya kavuşturulması için gereken adım atılmalı."

Haberin Devamı

RENCİDE EDİYOR YANLIŞ YAPIYOR

Ünal, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde, 100'ün üstünde oturuma başkanlık ettiğini, Ankara ile ilgili sorunların konuşulduğu meclis oturumlarına ABB Başkanı Mansur Yavaş'ın fazla katılmadığını belirtti. Meclisteki 147 sandalyenin 107'sini elinde bulunduran Cumhur İttifakı'nın desteğiyle, gerek Mansur Yavaş'ın gerek Millet İttifakı'nın sunduğu önergelerin genellikle oy birliğiyle kabul edildiğine dikkat çeken Ünal, "Ankaralıların yararına olacak ne var ise meclisten geçiriyoruz. Burada kararlarının yüzde 97'sinin oy birliği ile geçtiğini biliyorum" diye konuştu. Meclis Başkanvekili olarak, huzuru ve sükunu sağlamak adına ne gerekiyorsa yaptığını anlatan Ünal, şunları söyledi: "Mansur bey meclisi yönettiğinde 'sen sus', 'sen konuşma' ve 'sen zaten çok konuşuyorsun' gibi sözlerle seçilmiş meclis üyelerini tahkir ediyor. Bunlar hiç hoş şeyler değil. Meclis başkanı olarak sen orayı yönetiyorsan biraz daha tarafsız gözle, biraz daha insanları rencide etmeden, her türlü görüşü dinleyerek meclisi idare etmelisin. Mansur beyin yanlış yaptığını düşünüyorum."

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!