Parsel parsel Ankara dosyası

Güncelleme Tarihi:

Parsel parsel Ankara dosyası
Oluşturulma Tarihi: Nisan 13, 2015 01:36

Şehir Plancıları Odası, Türkiye genelinde karşı çıktıkları imar plan değişiklikleri ve kentsel dönüşüm projelerini il il dosyaladı. Ankara dosyasında, meslek odalarının iptali için dava açtığı 12 proje yer alıyor.

Haberin Devamı

Şehir Plancıları Odası, yerel yönetimler ile Bakanlık tarafından hazırlanan ‘imar plan değişiklikleri’ ile ‘kentsel dönüşüm projelerine’ karşı açtıkları Türkiye genelindeki bine yakın davayı il il dosyaladı.
Şehir Plancıları Odası Genel Başkanı Orhan Sarıaltun başkanlığında dün genel merkezde toplanan Ankara, İstanbul, İzmir, Diyarbakır, Bursa ve Kayseri şubelerinin başkanları, hazırladıkları dosyalar hakkında bilgi verdi. Şube başkanlarından önce bir basın açıklaması yapan Sarıaltun; Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e yönelik söylediği “Ankara parsel parsel satılmıştır” sözlerini hatırlatarak başladığı konuşmasında, “Ankara paralel yapı, cemaat, hizmet hareketinin yanı sıra arazi mafyaları, büyük müteahhitler, rant avcısı sermayedarlar ve TOKİ tarafından da talan edilmiştir. Parsel parsel yağma sadece Ankara’da değil, ülkemizin dört bir yanında gerçekleşmektedir” diye konuştu.

Haberin Devamı

RÜŞVETLER DÖNÜYOR

Ankara Dosyası’nda, odanın iptali için defalarca dava açtığı ve Başkent’te tartışmalara sebep olan AOÇ, Güney Kent, ATO-Havamania Hattı, Mogan Gölü, Portakal Çiçeği Vadisi, ODTÜ Yolu, Saraçoğlu Mahallesi, Cebeci Stadyumu, İmrahor, Dikmen Vadisi, Ulus Tarihi Kent Merkezi ve Demir Kafes projeleri yer alıyor. 12 projenin yer aldığı dosya hakkında bilgi veren Ankara Şube Başkanı Emre Sevim, Güney Kent, İncek ve Ankapark üzerinden yaptığı konuşmasında şunları söyledi:
“Ankara’da çok küçük parseller için açtığımız davalarda bile ne rüşvetlerin döndüğünü görüyoruz. 2011 seçimlerinden önce başlayan, 2014 seçimlerinden önce de Ankara Boğazı olarak duyurulan Güneykent Peojesi bu talan alanlarından biridir.

ANKARA BİR BORSA

Ankara kenti, bir borsa olarak kullanılıyor. Örneğin İncek, Ankara’nın villa alanı olarak ortaya çıktı. Büyükşehir Belediyesi’nin 2007’de çıkardığı Başkent Nazım Planı’na göre burası düşük yoğunluklu konut bölgesidir. Ama zamanla bölgeye, villaları gölgede bırakan yüksek binalar dikildi. Siyasi gruplar ve sermayedarler, bir inşaat firmasına yatırım yapıyor. O firma da bölgedeki tarım arazilerini toplanıyor. Sonrasında planlar ve projeler işletiliyor. Şimdi şehrin 40 kilometre dışına dikilen ve 600 bin liradan satılan mantar gibi rezidansları izliyoruz.

Haberin Devamı

MÜTEAHHİT TEMASI

Atatürk Orman Çiftliği’ndeki rantı da Ankapark üzerinden anlatmak gerek. Temapark olarak ortaya çıkan bir proje güya ama bu parkta dinozorlar da transformerslar da var. Melih Gökçek bir tanesini kavşağa dikti. Artık nasıl bir tema varsa karanlık çağdan geleceğe, içinde fantastik ögeleri barındırıyor. Müteahhit gelip, ‘Evimde robot ve dinozor var, Çin’den aldım. Sana satayım’ diyor. Tema oluyor. Ankapark’ın teması müteahhit temasıdır; başka teması yok. 45 milyon yatırımlı saat kuleleri de ranttır.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!