Mamak metrosu için 5 firma teklif verdi

Güncelleme Tarihi:

Mamak metrosu için 5 firma teklif verdi
Oluşturulma Tarihi: Ocak 17, 2024 16:37

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Dikimevi’nden Nato Yolu’na yeni bir uzatma hattıyla inşa edilecek olan Mamak metrosunun yapım ihalesini gerçekleştirdi.

Haberin Devamı

Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nın ‘A1 Hattı Dikimevi-Nato Yolu Raylı Sistem Temin, Montaj ve İşletmeye Alma Yapım İşi’ başlıklı ihalesine ön yeterlilik aşamasını geçen Aga-Özgün Ortaklığı, Cengiz İnşaat, Dillingham İnşaat, Gülermak, Kalyon İnşaat, Kolin İnşaat, Makyol, Rönesans Yapı Merkezi olmak üzere 9 firma, 9 Kasım 2023 tarihinde teklif vermek için davet edildi. 15 Ocak’ta gerçekleştirilen ihaleye 5 firma teklif verdi. Cengiz İnşaat’ın teklifi KDV hariç 575 milyon 141 bin 666.9 Euro, Gülermak’ın teklifi KDV hariç 579 milyon 767 bin 6 Euro, Kolin İnşaat’ın teklifi KDV hariç 594 milyon Euro, Makyol İnşaat’ın teklifi KDV hariç 579 milyon 257 bin 958.6 Euro, Rönesans’ın teklifi KDV hariç 605 milyon 444 bin 485 Euro oldu. Alınan tekliflerle birlikte talep edilen tüm doküman ve ek belgeler için ABB ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), değerlendirme süreci başlatacak. İhale değerlendirme sürecinin tamamlaması sonrasında ihale kararı, Uluslararası İhale Platformu üzerinden firmalara tebliğ edilecek.

Haberin Devamı

7.4 KM UZUNLUK 8 İSTASYON

ABB, AŞTİ-Dikimevi arasında hizmet veren Ankaray hafif raylı sisteminin uzatılması amacıyla 7.4 kilometre uzunluğunda ve 8 istasyona sahip yeni bir uzatma hattını kapsayan Mamak metrosu için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, ABB Meclisi, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, onay ve karar süreçlerini tamamladı. Mamak Abidinpaşa, Aşık Veysel, Tuzluçayır, General Zeki Doğan, Fahri Korutürk, Cengizhan ve Akşemsettin mahalleleri sınırları içerisinde bulunan uzatma hattı güzergâhı, mevcut Dikimevi istasyonundan başlayıp Tıp Fakültesi Caddesi ile Nato Yolu Caddesi’ne yakın bir koridordan devam edip Sultan Fatih Caddesi ile Doğukent Caddesi kesişimindeki kavşak alanında tasarlanan istasyon ile sonlanıyor. Ayrıca daha önce tünel ve istasyon imalatları tamamlanmış olan AŞTİ ile Söğütözü istasyonları arasındaki sinyalizasyon uygulamaları ve mevcut Ankaray hattının sinyalizasyon modernizasyonu da bu iş kapsamında yer alıyor. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ihale kurallarına göre gerçekleştirilen ihale ‘Kırmızı Kitap’ sözleşme mevzuatına göre yürütülüyor.

BAKMADAN GEÇME!