Kardeşinin hayatını kurtardı

Güncelleme Tarihi:

Kardeşinin hayatını kurtardı
Oluşturulma Tarihi: Ekim 03, 2012 13:15

Ankara’da veteriner hekim olarak çalışan 48 yaşındaki Hamit Demirtaş, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı’nda öğretim üyesi kardeşi 40 yaşındaki Yrd. Doç. Dr. Abdullah Demirtaş’ın diyalize başlayacağını öğrenince bir böbreğini bağışladı.

Haberin Devamı

2010 yılında böbrek yetmezliği geliştiği için ilaç takviyesi yapılan Yrd. Doç. Dr. Abdullah Demirtaş, son kontrolünde diyalize girmesi ya da nakil olması gerektiğini öğrendi. Bu gelişme üzerine Yrd. Doç. Dr. Demirtaş’ın veteriner hekim ağabeyi Hamit Demirtaş, donör olabileceğini söyledi. Yapılan tetkiklerde uyum sorunu görülmeyince Hamit Demirtaş’tan alınan böbrek, operasyonla kardeşi Yrd. Doç. Dr. Demirtaş’a nakledildi.

Hiç diyalize girmedi

Yrd. Doç. Dr. Demirtaş, “Diyalize hiç girmeden böbrek nakli oldum. 7 yıl önce baş ağrısı şikayetiyle hastaneye gittim. Önce yüksek tansiyon tespit edildi. Daha sonra yapılan tetkiklerde de böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Sürekli kontrol altında olduğum için son gittiğim kontrolde, ya diyalize girmem gerektiği, ya da nakil olmam gerektiği söylendi. Ağabeyime ve operasyonu gerçekleştiren tüm ekibe teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Hamit Demirtaş ise tetkikler sonunda böbrek verebileceğini öğrendiğinde çok mutlu olduğunu belirtti. Demirtaş, “Kardeşim diyalize başlamadan böbrek nakli olmasını istiyordum. Böbreğimle hayata tutunması beni mutlu etti” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!