İş garantileri suya düştü

Güncelleme Tarihi:

İş garantileri suya düştü
Oluşturulma Tarihi: Mart 02, 2014 01:29

Lisede, iş garantili denilerek raylı sistemler bölümüne yönlendirildiklerini belirten öğrenciler, “Türkiye’nin dört bir yanı demiryolu ağlarıyla örülüyor, Ankara’da metro hatları açılıyor. Yüzlerce insanın istihdam edildiği sektörde malesef bizlere öncelik tanınmıyor. Güvenlik görevlilerini eğitip makinist yapıyorlar yani, diplomalı değil, alaylı kişileri tercih ediyorlar” dedi.

Haberin Devamı

Gazi Anadolu Teknik Endüstri Meslek Lisesi Raylı Sistemler Teknolojisi Bölümü’nden 2012 yılında mezun olan, şimdilerde ise, Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde eğitimlerine devam eden öğrenciler, iş bulma konusunda engellerle karşılaştıklarını belirtiyor. Sektörde, diplomalı değil, alaylı kişilerin istihdam edildiğini iddia eden öğrenciler, “Her yıl onlarca yeni metro hattı açılıyor ve yüzlerce insana iş imkanı tanınıyor. Makinistlik, hareket memurluğu alımlarında bile meslek liselerinin bilgisayar ve motor bölümlerinden mezun olanları tercih ediyorlar. Hatta güvenlik görevlilerini eğitip makinist yapıyorlar” dedi.

GELECEKTEN KAYGILIYIZ

Raylı sistemler bölümünden yaklaşık 600 kişinin mezun olduğunu ve iki senedir mezun olan hiç kimsenin işe alınmadığını ifade eden Ömer Esen, “Bizler, seneye üniversiteden mezun olacağız. Şimdiden, işsizlik ile boğuşmaya başladık. Çevremizde, raylı sistemlerden mezun olup, iş bulan kimse yok. Bu durum ise, bizlerin geleceğe kaygı ile bakmasına neden oluyor” şeklinde konuştu.
2008 yılında açılan Gazi Anadolu Teknik Endüstri Meslek Lisesi’nin ilk öğrencileri olduklarının ve ikinci sınıfta bölüm seçerken okulun idarecileri tarafından ‘yüzde 100 iş garantili’ denilerek yanlış yönlendirildiklerinin altını çizen İsmail Akkuzu ise, şunları söyledi:

Haberin Devamı

PROTOKOL DEĞİŞTİRİLMİŞ

“Okul, 2008 yılında lise tercihleri yapıldıktan sonra açıldığı için bizleri, diploma puanıyla aldılar. Lisede, raylı sistemler bölümü açılmadan önce Devlet Demiryolları ile toplantı ve protokol yapılmış. Protokole göre kurum, ilk iki sene iş alımlarında bizim lisemizin mezunlarını tercih edeceğini söylemiş fakat, protokol 2010 yılında değiştirilmiş. Oklumuzdan, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan protokolün detaylarını öğrenmek ve demiryollarından bir yetkili ile görüşmek istedik ancak, bütün uğraşlarımız karşılıksız kaldı.
Yıllarca çalışıp, teknik bilgi edinip mesleki anlamda kendimizi geliştirmemize rağmen, iş alımlarında öncelik tanınmıyor.”

GÜVENLİĞİ EĞİTİP MAKİNİST YAPTILAR

Geçtiğimiz haftalarda açılışı gerçekleştirilen Sincan metrosunda, güvenlikleri eğitip makinistlik görevine getirdiklerini iddia eden Akkuzu, “Sincan metrosunda çalışabilmek için başvuruda bulunduk ancak, ‘personel alımı yok’ cevabıyla karşılaştık. Böylesine önemli bir alanda, mesleki yeterliliğe sahip gençleri değil, birkaç hafta eğitim verdikleri güvenlik görevlilerini tercih ettiklerini öğrendik. Neye göre tercih yapılıyor, kimlere öncelik tanınıyor, mesleki deneyim gerçekten önemli mi bilmiyoruz ama, yıllardır boş yere okuduğumuzun farkındayız” diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!