İş dünyasına tavsiyeler

Güncelleme Tarihi:

İş dünyasına tavsiyeler
Oluşturulma Tarihi: Ekim 10, 2022 10:26

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği’nin (GGYD) İş’te Fırsat Toplantıları’nın 57’ncisi CPAnkara otelde düzenlendi. GGYD tarafından gerçekleştirilen toplantıya dernek üyeleri ile iş dünyası ile Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri yoğun ilgi gösterdi.

Haberin Devamı

İstanbul Topkapı Üniversitesi Rektörü ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin 57. İş’te Fırsat Toplantısı’nda “Fırtınada Gemiyi Yüzdürme Sanatı” başlıklı sunum gerçekleştirdi. Prof. Dr. Alkin, sunumunda iş dünyasına yönelik çarpıcı, dikkat çekici tavsiyelerde bulundu. Prof. Emre Alkin, “Zamansız talep ve harcamalara hem etik gereği hem de rasyonellik gereği ‘dur’ demeyi bilin. Örneğin, üst düzey profesyonellerin altına pahalı arabalar çekmek yerine, çalışanların işe geliş gidiş şartlarını ve çevre şartlarını iyileştirmek, verimliliği artırmak için önemli olabilir” dedi. Prof. Alkin, “Mutsuz insanların çalıştığı yerde verim olmaz sonunda batar, bunu unutmayalım” diye konuştu.

“DÖVİZ KURLARININ GERİ ÇEKİLDİĞİ HER ANI DEĞERLENDİRİN”

Maliyetiniz döviz, geliriniz Türk lirası ise riskli davranmayın şeklinde konuşan Prof. Emre Alkin, iş dünyası ve firma yöneticilerine tavsiyelerine şu şekilde devam etti: “Ödeme ve borç gerçeğine uygun şekilde döviz kurlarının geri çekildiği her anı değerlendirin. Tahsilat imkânlarınızı artırın, alacakları yaşlandırmayın, tahsilatı kolaylaştırmak için yeni metotlar geliştirin. Malın tedariği malın fiyatından daha önemli bu konuyu ciddiye alın ve kaderiniz başkalarının eline bırakmayın. Mümkünse ihracatınızı cironuzun en az yüzde 50’si düzeyine getirin.”

Haberin Devamı

“UZUN VADELİ PLANLAMAYA İHTİYACIMIZ VAR”

Toplantının açış konuşmasını gerçekleştiren GGYD Yönetim Kurulu Başkanı M. Nezih Allıoğlu, Türkiye’nin refahı için iş dünyası olarak daha çok çalışmalıyız diyerek “Dünyada enerji, iklim başlıklarındaki belirsizlikler ile önemli bir darboğaz yaşanıyor. Şubat 2022’den bu yana devam eden, insani sonuçları ile hepimizi üzen Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gerilim zor koşulları daha bir zorlaştırdı. Zor koşulları aşmak ülkemizin refah artışını sağlamak doğru aksiyonlar ile mümkün. Bunun için uzun vadeli planlamalar yapmalıyız” dedi. “İş’te Fırsat Toplantıları ile Türkiye ekonomisinin her ayrıntısını uzmanlarıyla tartışma fırsatı bulduklarının altını çizen Allıoğlu, “Bu toplantılarda iş dünyamızın önemli isimleriyle, işleriyle Türkiye’den çıkıp globalleşen şirketlerimizle, üniversitelerden, Sivil Toplum Kuruluşlarında alanında yetkin kişiler ile bir araya geliyoruz. Birlikte öğrenerek güçleniyor, Türkiye için üretmeye, çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!