İklim değişikliği için bisikletle 16 bin km

Güncelleme Tarihi:

İklim değişikliği için bisikletle 16 bin km
Oluşturulma Tarihi: Eylül 26, 2015 16:03

Paris’te kasım ayında gerçekleşecek olan iklim zirvesi için şubat ayında Vietnam’dan yola çıkan iki bisikletli, Ankara’da mola verdi. İklim değişikliğine dikkat çekmek amacıyla pedallayacakları 16 bin kilometrelik güzergahlarının 11 bin kilometresini geride bırakan bisikletliler, “Dünya çok güzel ama değişiyor” diyor.

Haberin Devamı

30 Kasım-11 Aralık tarihleri arasında Paris’te, 190 ülkenin katılımıyla gerçekleşecek olan COP21 İklim Zirvesi ve iklim değişikliğine dikkat çekmek için Paris’e gitmek üzere şubat ayında Vietnam’dan yola çıkan Vietnamlı iki bisikletli Ankara’da 2 gün mola verdi.
Kasım ayında sona erecek olan 16 bin kilometrelik yolculuklarının 11 bin kilometresini geride bırakan 41 yaşındaki Simon Nelson ile 27 yaşındaki Nguyen Kim Ngan, pedallayarak geçtikleri coğrafyalardaki izlenimlerini ve iklim değişikliği konusundaki düşüncelerini Ankara Hürriyet’e anlattı. Mesleği öğretmenlik olan ve iklim değişikliğine karşı 20 yıldır mücadele veren Nelson, şunları söyledi:

DÜNYANIN 4-5 DERECE ISIYACAK

“Hükümetler yıllardır bunu müzakere ediyor ama bir adım atmıyorlar. Bu yüzyılda dünyanın sıcaklığı 4-5 derece artacak. Bu sıcaklık artışı insan yaşamı için iyi değil. Hava sıcaklıkları, yağışlar, iklim olayları artacak ve bu da gıda açısından insanlığı zor durumda bırakacak. Bunu durdurmak için dünya çapında bir şey yapmamız gerekiyordu ve bunun için 16 bin kilometrelik bir yolculuğa çıktık.

Haberin Devamı

SICAKLIK ARTIYOR, SU AZALIYOR

Müthiş bir deneyim oldu. Dünya çok güzel ama değişiyor. Bu yolculukta iklim değişikliğinin sonuçlarını gördük. Dünyada su seviyeleri azalıyor, tarım arazileri kuruyor, sıcaklar ve yağışlar artıyor. İnsanlar iklim değişikliğini biliyor ama ne kadar ciddi bir konu olduğuna dair fikirleri yok. Bir şeyleri bizim değiştirmemiz gerekiyor. Paris’te yapılacak zirve esnasında ve öncesinde dünyanın pek çok yerinde liderleri somut kararlar almaya zorlayan eylemler olacak; onları destekleyin.”

YAŞLILAR DEĞİŞİMİN FARKINDA

Vietnam’da yazarlık yapan 27 yaşındaki Nguyen Kim Ngan ise şöyle konuştu:
“Artık dünyada özellikle yağışlı dönemlerde çok sayıda su baskınıyla karşılaşıyoruz. Kar yağmayan yerlere kar yağıyor. Yaşlı insanlar, ‘Eskiye göre çok değişti’ derler. Bisikletlerimizle geçtiğimiz, kamp kurduğumuz coğrafyalardaki yaşlı insanların gözlemleri, yaşananları bize gösterdi. Yaşlı insanlar iklim değişikliğin farkında.”

Haberin Devamı

BİR 5 KİLO ALDI DİĞERİ 3 KİLO VERDİ

İlk pedalını şubat ayında attıkları 9 aylık yolculuğun 7 ayında Simon Nelson 5 kilo alırken, Nguyen Kim Ngan 3 kilo verdi. Yolculukları sırasında kamp kurduklarını ya da gittikleri coğrafyalardaki insanların kendilerini misafir ettiğini belirten Nelson, “Bu ne çok kolay ne de çok zor bir yolculuk. İnsanlar çok iyi. 73 kilo olarak çıktığım yolculukta 78 kiloya ulaştım. Benim aksime Ngan 3 kilogram vererek, 48 kiloya düştü” diye konuştu.

Vietnamlı bisikletlilere Ankara’da, ‘350 Ankara’nın kurucularından enerji uzmanı Önder Algedik eşlik etti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!