Gökçek kapatma tarihini verdi

Güncelleme Tarihi:

Gökçek kapatma tarihini verdi
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 14, 2015 01:08

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara Bulvarı’nın 17 Ağustos Pazartesi günü saat 03.00’te beton bariyerlerle kapatılacağını açıkladı. Trafiğin pazartesi günü zulme dönüşeceğini belirten Gökçek, bilirkişilere, “Yanlarına bırakmayacağız”, meslek odalarına ise, “Cesaretiniz varsa pazartesi günü kapatılan yerlere gelin” dedi.

Haberin Devamı

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin pazartesi günü aldığı Ankara Bulvarı’nın kapatılması kararının ardından dün Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek basın toplantısı düzenledi. Ankara Bulvarı’nın 17 Ağustos Pazartesi günü saat 03.00’te kapatılacağını açıklayan Gökçek, “Ankara halkına yapılan hizmet düşmanlığının, halka zulmetmenin en güzel örneğini önümüzdeki pazartesinden itibaren yaşayacağız” dedi.
İptal edilen imar planlarının 5 yıl önce Büyükşehir Belediye Meclisi’nden geçtiğini ifade eden Gökçek, “2010 yılında geçen bir kararın 5 yıl sonra iptal edilmesinin mantığının izah edilmesi mümkün değil. Yürütmenin durdurulmasına karar verilebilmesi için 2 şart gerekiyor. Telafisi güç veya imkansız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması. Bu şartlar kesinlikle yok” ifadelerini kullandı.

BİLİMSEL BİR KARAR DEĞİL

Haberin Devamı

Bulvarın kapatılmasıyla beraber 1 yıl içinde tasarruf edilecek 1 milyar liranın Ankara’ya kayıp olarak yansıyacağını savunan Gökçek, şöyle konuştu: “Bunu görmeden, insanların zarar ve maddi açıdan içine düşecekleri durumu ve stresi düşünmeden verilen karar hukuki değildir. Ama mahkeme kararı maalesef bu söylenen ifadelerin tam tersine. Bilimsel bir karar yok ortada. Tamamen keyfi olarak alınmış bir karardır. Bilirkişi raporunda bir muhalefet var. Ankara’dan Prof. Dr. Harun Tanrıvermiş, bu kararın ne kadar açıkça hukuka aykırı olduğunu delilleriyle ortaya koymuş.

O ZAMAN NİYE DAVA AÇMADINIZ

Burasının tarım arazisi olarak kullanılması gerekiyormuş ve AOÇ’yi boydan boya ikiye bölüyormuş. Yılardır demiryolları geçiyor ve zaten bölüyor. Atatürk’ün mirasına ihanetmiş. Açın okuyun vasiyetini; ‘Burayı eğlence dinlence ve gezi yerleri için bağışladım’ diyor. Biz de oraya Ankapark ve halkın geçmesi için yol yapıyoruz. Sabancı Bulvarı yaptık yıllar önce niye dava açmadınız. Anadolu Bulvarı’nı rahmetli başkan Altınsoy yaptı. O da AOÇ’yi bölüyor. Niye itiraz etmediniz. Tamamen ideolojik. Basın toplantısı yapıyorlar ve trafiğe kapatılması yetmez, tamamen kazınması lazım diyorlar; nedir bu düşmanlığınız.

KARARI FIRSAT İÇİN ÇIKARDIK

Haberin Devamı

Bütün vatandaşlar ve meslek odaları, rahatlıkla dava açarak belediye meclisinden alınan kararı iptal ettirebilirler. Biz millete fırsat vermek için çıkarttık kararı. Bu karara karşı vatandaşın dava açma hakkı var. Tüm Ankara eziyet çekecek çünkü. ‘Bu yolu sökün’ diyorlar. Bir yıllık buradaki mazot benzin kaybı 1 milyar lira. Buranın maliyeti 300 milyon lira civarında. Bilirkişiler hakkında suç duyurusu hazırlıyoruz. Hukuka aykırı yorum yaparak, insanların zararına yol açmışlardır. Bilirkişilerle ilgili ceza davası ve hukuki tazmin davaları açacağız. Bunları yanlarına bırakmayacağız. Bunun hukuki olmadığına dair bilgi ve belgeler var.”

MAHKEME KARARI 1 GÜNDE ALINABİLİR

Haberin Devamı

Vatandaşların meclis kararı hakkında iptal davası açtığından süreci nasıl işleyeceği sorusunu yanıtlayan Gökçek, “Mahkemenin takdirine bağlı, karar bir günde alınır. Akay Kavşağı hakkında 6 sene sonra çıktı kapatma kararı. Bir günde de yürütmeyi durdurma kararı geldi. Şu anda yargı tatilde. Nöbetçi mahkeme tarafından bir günde verilebilir. Mahkemenin takdirinde. Vermezse o süre içerisinde burası kapalı kalır” dedi

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!