Flamingolara ‘can suyu’ işe yaradı

Güncelleme Tarihi:

Flamingolara ‘can suyu’ işe yaradı
Oluşturulma Tarihi: Ekim 22, 2022 14:57

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Tuz Gölü’ndeki iklim değişikliğine bağlı kuraklık nedeniyle yaşanan flamingo ölümlerinin önüne geçmek için ağustos ayında bir dizi önlem almıştı.

Haberin Devamı

Bakanlık, öncelikle flamingo yavrularının uçma ergenliğine erişinceye kadar, kuluçka bölgesinin susuz kalmaması için bölgeye tankerlerle su takviyesi yaptı, ardından da kalıcı çözüme yönelik 4 kilometrelik borular döşeyerek flamingolara can suyu aktardı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, alınan tedbirlerin sonuç verdiğini söyleyerek “Tuz Gölü'nde 10 bin flamingo yavrusu yumurtalarından çıktı, sağ salim büyüdü hatta bazıları göçtü, bazıları da bizimle kaldı” dedi.
Bakanlık da yaptığı açıklamada, “Bir kısmı göçse de önemli bir bölümü Özel Çevre Koruma Bölgesi içindeki Kulu ve Tersakan gibi göller dışında Mamasın Barajı gibi civardaki sulak alanlara dağıldı. Toplu halde beslenen flamingolar, yine toplu halde bölge üzerinde uçarken, ‘allı turna’ adına yakışır şekilde kızıl renkleriyle görsel şölen sunmaya devam ediyor" ifadelerine yer verdi.

Haberin Devamı

Flamingolara ‘can suyu’ işe yaradı

BAKMADAN GEÇME!