Bedava Check-Up kazandınız

Güncelleme Tarihi:

Bedava Check-Up kazandınız
Oluşturulma Tarihi: Şubat 24, 2010 00:00

Emniyet yetkilileri cep telefonuna gelen mesaja yanıt verenlerin kişisel bilgilerinin alındığı, kredi kartlarının boşaltıldığı suçlamalarının arttığını açıkladı.

SON dönemde ortaya çıkan bir yolsuzluk nedeniyle yetkililer uyardı. Cep telefonuna mesaj olarak atılan “Bedava Check-up kazandınız” ile ilgili uyarıda, bazı kişilerin sağlık üzerinden yolsuzluk amaçladıkları ifade edildi.

Kişisel bilgilerinizi vermeyin

Konuyla ilgili bilgi veren emniyet yetkilileri, bazı kişilerin bu tip mesajlar aracılığıyla cep telefonu kullanıcıları dolandırılması nedeniyle başvuruların olduğunu ifade ettiler. Başvuruların “Gelen mesaja yanıt veren kişilerin kayıt yapma amaçlı kişisel bilgilerinin alındığı, ardında kredi kartlarının boşaltıldığı” yönünde suçlamaları kapsadığını belirten emniyet yetkilileri, kullanıcıların kesinlikle telefonda kişisel bilgilerini ve kredi kartı numaralarını vermemelerini istediler.

Normal fiyatın üstü tarife

Bu arada konuya ilişkin konuşan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, bu mesajlarda gönderilen numaralar arandığında normal fiyatların çok üzerinde ücretlendirmeler ile karşılaşıldığını vurgularken, “Sağlık konusu, tüketicinin önem verdiği bir nokta olduğundan birçok art niyetli kişinin geçim kapısına dönüşmüş durumdadır” dedi.

Bir firma hakkında ceza uygulandı

Nazım Kaya, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun check-up dolandırıcısı bir firma hakkında 10 bin TL ceza uyguladığını da kaydetti. “GSM şirketleri, SMS gönderilen numara sahipleri hakkında yargı girişimi başlatarak, sorumluluklarını yerine getirmeli” diyen Kaya, gelen mesajları arayan tüketicileri, kredi kartı numaralarını vermemeleri konusunda uyardı.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!