Bademlidere 23 Nisan’da açılacak

Güncelleme Tarihi:

Bademlidere 23 Nisan’da açılacak
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 11, 2022 17:00

Çankaya Belediyesi, ödüllü ‘Bademlidere Kent Ormanı ve Parkı Projesi’nde çalışmaları hızlandırdı. Park, Cumhuriyet’in 100. Yıl dönümünde 23 Nisan 2023’te hizmete açılacak.

Haberin Devamı

Çankaya Belediyesi’nin 2021 Uluslararası Yaşanabilir Topluluklar Ödülleri’nde dünya üçüncüsü seçilen Bademlidere Kent Ormanı ve Parkı Projesi’nin yapımı hız kazandı. 9 Eylül 2021’de ilk fidanı dikilen proje, 750 dönümlük alan üzerine yapılıyor. Tüm alan Ankara iklimine uygun, soğuğa ve kuraklığa dayanıklı, az su isteyen bitkilerle donatılıyor. Çalışmalar, yağmur hasadına uygun bir şekilde su ihtiyacına da çözüm olacak şekilde devam ediyor. Park, Cumhuriyet’in 100. Yıl dönümünde 23 Nisan 2023’te hizmete açılacak.

BİTKİ BAHÇELERİ DE YER ALACAK

Park, 3 ayrı kafeteryası, 2 büyük çocuk oyun alanı, 542 metrekarelik çok amaçlı sahası, 900 metrekarelik macera parkı, 4 bin metrekarelik Pony Parkı, 3 seyir terası, 600 metrekarelik kümes hayvanları alanı, kamelyaları, süs havuzları, bisiklet ve araç yolları ile hizmet verecek. Vatandaşların ailecek eğlenip, dinlenebilecekleri Bademlidere Kent Ormanı ve Parkı’nda Yenilenebilir Bitkiler, Tıbbi Bitkiler, Sukulent, Kaya, Heykel ve Seramik, Gül ve Kokulu Bitkiler bahçeleri de yer alacak.

Haberin Devamı

500 DÖNÜMÜ ORMAN 250 DÖNÜMÜ PARK

Belediye Başkanı Alper Taşdelen, projeyle ilgili şunları söyledi: “Bademlidere’de tapulu 750 dönüm arsamızı imara değil, halkımız için ormana ve parka açtık. 500 dönümünü ağaçlandırarak orman, 250 dönümünü ise park ve rekreasyon alanı haline getiriyoruz. Bademlidere’yi Atatürk Orman Çiftliği’ne benzer şekilde inşa ediyoruz. Dünyanın en büyük kent parklarından birini başkentimize, Çankaya’mıza ve vatandaşlarımıza kazandıracağız. Atamızın mirasını, 1085 rakımda yaşatacağız.”

BAKMADAN GEÇME!