Ankara Kulübü'ne 'Başkent Ankara' temalı 'Mimar Kerem Türker Ödülü'

Güncelleme Tarihi:

Ankara Kulübüne Başkent Ankara temalı Mimar Kerem Türker Ödülü
Oluşturulma Tarihi: Şubat 24, 2024 12:38

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Metin Özaslan, Mimar Kerem Türker Vakfı tarafından Ankara Kulübü'ne değer görülen 2024 yılı 'Başkent Ankara' temalı Mimar Kerem Türker Ödülü'nü vakfın kurucusu Engin Türker'in elinden aldı. Özaslan, ödülün Ankara Kulübü ve kendileri açısından çok anlamlı ve değerli olduğunu söyledi.

Haberin Devamı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı ile 13 Ekim 1925 tarihinde kurulan ve 99. yılını kutlayan Ankara Kulübü Derneği, Başkent kültürüne katkılarından dolayı Mimar Kerem Türker Vakfı tarafından 2024 yılı “Başkent Ankara” temalı Mimar Kerem Türker Ödülüne değer görüldü. Ödül, Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde düzenlenen törenle Mimar Kerem Türker Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Engin Türker tarafından Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Metin Özaslan'a takdim edildi.

Ankara Kulübüne Başkent Ankara temalı Mimar Kerem Türker Ödülü

Mimar Kerem Türker Vakfı kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Engin Türker, yaptığı konuşmada; vakıf olarak; Kerem Türker'in adını ve anısını saygın, sürekli ve topluma yararlı kılacak, mimari, şehircilik, çevre, kültür, sanat, eğitim, bilim dallarında çağdaş uygarlık düzeylerine ulaşılabilme çabalarına katkıda bulunacak girişimlere, etkinliklere destek vererek yaşatmayı ve bu alanlarda farkındalık yaratabilmeyi amaçladıklarını kaydetti. Türker, bu doğrultuda çok özel ödüllere imza atmaya devam ettiklerini belirterek, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı ve Başkent Ankara'nın 100. yılı vesilesiyle anlamlı faaliyetlerde bulunan kurum ve kuruluşları ödüllendirmek istediklerini belirtti. Ankara Kulübü Derneği'nin kuruluşundan itibaren üstlenmiş olduğu 27 Aralık Ruhu ve Seymenlik geleneği başta olmak üzere Ankara'nın kadim değerlerini yaşatma ve gelecek kuşaklara taşıma misyonu gereği gösterdiği başarılı çalışmalarını takdirle izlediklerini belirten Türker, Ankara Kulübü Derneği adına Genel Başkanı Metin Özaslan'a Mimar Kerem Türker ödülünü takdim etti.

Haberin Devamı

Ankara Kulübüne Başkent Ankara temalı Mimar Kerem Türker Ödülü

'ANLAMLI VE ÇOK DEĞERLİ BİR ÖDÜL'  

Mimar Kerem Türker Vakfı kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Engin Türker'in elinden Ankara Kulübü adına ödülü alan Metin Özaslan da yaptığı konuşmada; önemli ve anlamlı bir ödül verilmesinin Ankara Kulübü ve kendileri açısından çok değerli olduğunu belirterek, "Böylesine önemli, emekli diplomat Engin Türker ve eşi Lale Türker'in (merhume) erken yaşta yitirdiği oğlu Mimar Kerem Türker adına kurduğu duygu dolu bir vakıftan, bilim, kültür, sanat, estetik gibi alanlara ilişkin çalışmaların yer aldığı bir vakıftan, Cumhuriyeti'mizin kuruluşunun ve Başkent Ankara'mızın 100. yıl anısına ödüle layık görülmekten ve bu ödülü duayen devlet adamı ve siyasetçi Murat Karayalçın'ın da aralarında bulunduğu Ankara'nın çok değerli isimlerinin, Ankara sevdalılarının huzurunda almaktan dolayı onur ve gurur duyduğumuzu belirtmek isterim. Vakfımıza, böylesine anlamlı ödüle layık görülmemizden dolayı teşekkür ediyorum." dedi.

Haberin Devamı

Ankara Kulübüne Başkent Ankara temalı Mimar Kerem Türker Ödülü

Özaslan konuşmasında; Ankara Kulübü Derneğinin 1925 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Seymenlik Geleneğini ve 27 Aralık Ruhunu yaşatın" direktifiyle kurulan Cumhuriyetin ilk derneği olduğunu vurgulayarak, "Ankaralılar için, Ankara Kulübü için, Seymenler ve Bacıerenler için 3 temel değer vardır. Bu değerler; Büyük Atatürk, Cumhuriyeti'miz ve Başkent Ankara'dır ve bunlar sarsılmaz niteliklere sahip en yüce değerlerimizdir. Bu üçlü birbirinden ayrılmaz bir bütündür." ifadelerini kullandı. Törende; Kadın Dayanışma Vakfı adına Başkan Esma Nur Kaşram ve Başkan Yardımcısı Gülay Coşkun Tan ile TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi adına Yönetim Kurulu Başkanı Ali Atakan'a da ödülleri takdim edildi. Program, davetlilere canlı performans klasik müzik resitali ve sergi alanında verilen kokteyl ile devam etti.

 

BAKMADAN GEÇME!