Afyonkarahisar'da 'Ortak Akıl Buluşmaları' yapıldı

Güncelleme Tarihi:

Afyonkarahisarda Ortak Akıl Buluşmaları yapıldı
Oluşturulma Tarihi: Ocak 28, 2024 16:47

Afyonkarahisar'da 'Ortak Akıl Buluşmaları' yapıldı

Haberin Devamı

Ali Fuat GÜÇLÜER/AFYONKARAHİSAR, (DHA)- AFYONKARAHİSAR Valiliği öncülüğünde 10'u sektör, 4'ü gençler, 2'si de kadınlarla ilgili konular olmak üzere 'Ortak Akıl Buluşmaları' yapıldı. Vali Kübra Güran Yiğitbaşı, "Bu toplantılardan çıkan kayıtlar raporlanacak" dedi.
Afyonkarahisar Valiliği öncülüğünde 'çevre, şehir, iklim', 'toplumsal hayatta kadınlar', 'kadınlar ve girişimcilik', 'sanayi ve üretim', 'endüstriyel kalkınma', 'tarım ve gıda', 'hayvancılık', 'girişimcilik ve inovasyon', 'turizm ve kültürel miras', 'jeotermal ve yeşil enerji', 'eğitim ve toplumsal ilişkiler', 'mermer sektörü', 'liseli gençler buluşması', 'üniversiteli gençler buluşması', 'genç girişimciler buluşması' ve 'kırsalda yaşayan gençler' buluşması başlıklarında 'Ortak Akıl Buluşmaları' toplantıları gerçekleşti. 22 Ocak'ta başlayan toplantılar 16 oturumla tamamlandı. 
'HAFTA SONUNU 4 AYRI OTURUMLA GENÇLERİMİZE AYIRDIK'
Toplantıların ardından açıklama yapan Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, "16 ayrı temada, 16 ayrı buluşma gerçekleştirmiş olduk. Şehrimizde aslında aynı konuda, aynı alana kafa yoran ya da belirli meseleler üzerine yoğunlaşan kişileri, grupları bir araya getirmeyi hedefledik. Böylelikle belki şimdiye kadar bir araya gelmemiş, birbirinden habersiz olan ancak aynı meseleler üzerinde derdi olan ya da projeler üreten, fikri olan hemşehrilerimizi biz araya getirip; bu bağlamda, bu toplantılar, bu buluşmalar bağlamında onların istifade edebileceği, görüşlerini, fikirlerini dinledik. İyileştirebileceğimiz yönleri şehrimizle ilgili değerlendirmeye almak istedik. Dolayısıyla bugün hafta sonunu 4 ayrı oturumla gençlerimize ayırdık. Diğer günleri de tarım, gıda, hayvancılık, maden alanı, mermercilik ve toplumsal hayatta kadınlar, kadın girişimciler, yine turizm gibi farklı farklı alanlarda şehrimizin potansiyelini daha ileriye taşıyacak yönlerini konuştuk" dedi. 
'TOPLANTILARDAN ÇIKAN KAYITLAR RAPORLANACAK'
Toplantılardan çıkan kayıtların raporlanacağını ve yöneticiler, kurumlar ile STK'lara faydalı olacağını dile getiren Vali Yiğitbaşı, "Bunun çok faydalı olduğunu ben gördüm toplantılar sonrasında çünkü birbiriyle çok fazla tanışmadıklarını katılımcıların ya da tanıdıkları halde bazı noktalarda beraber iş birliği yapılabilecek alanlar aslında olduğunu fark ettiklerini görüyorum. Yine kurumlarımızdan tabii koordinasyonla ilgili beklentileri var, onları da daha aktif almamız mümkün olabilecek. Biz bu toplantıları başta bir yıl önceye kadar aslında düşündüğümüzde sektör bazlı yapalım istiyorduk. Sektör sektör sorunlarını, çözüm önerilerini değerlendirerek buluşturalım istemiştik. Bir yıl önce bunu düşündüğümüzde tam çalışmaya başladığımızda depremlerden dolayı gerçekleştiremedik. Bugüne kaldı, bugüne kalınca da biraz daha toplantıları genişletip sadece sektörler değil, böyle sosyal hayatla ilgili kadınlarımızın, gençlerimizin meselelerini konuşabileceğimiz başlıkları eklemiş olduk. Bence çok istifade, çok fayda kayıt altına alındı. Bu toplantılardan çıkan kayıtlar raporlanacak hem biz yöneticilere bir yönlendirme anlamında, rehber niteliğinde olacağını düşünüyoruz hem de diğer kurumlarımız, STK'larımız paylaşarak belki birlikte ortaya koyabileceğimiz somut öneriler de hayata geçirmemiz için bir adım olacak" diye konuştu.
TOPLANTILAR KONFERANSLARLA DEVAM EDECEK
Toplantıların arama konferanslarıyla daha geniş katılımlı olacağını da belirten Vali Yiğitbaşı, şöyle dedi:
"Tekrar yapılması gerekirse o da düşünülebilir, şu an için öyle bir düşüncemiz yok. Ancak en önemli düşüncemiz bu anlamda ortak buluşmalardan çıkan somut önerileri, projeleri hayata geçirebilmek için koordinasyon STK'larımızla, belediyemizle, üniversitelerimizle ama bunun dışında alt kapsamda bu şekilde hep benim moderatörlüğünü yaptığım toplantılar olarak olmasa bile yine daha dar kapsamlı gruplarla birlikte çalışmalar yapmaya devam ettireceğiz. Bir de tüm toplantılarımız raporlanmalarını da bitmesinden sonra bir arama konferansı ile daha geniş katılımcıların olduğu bir toplantıyla tamamına erdirmek istiyoruz bu çalışmalarımızı." (DHA)

FOTOĞRAFLI
 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!