Müteahhitten "TCDD’de Ek İş Yaptırdılar Paramı Ödemiyorlar" İsyanı

Güncelleme Tarihi:

Müteahhitten TCDD’de Ek İş Yaptırdılar Paramı Ödemiyorlar İsyanı
Oluşturulma Tarihi: Nisan 16, 2015 10:36

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLET DEMİRYOLLARI (TCDD) 6. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN AÇTIĞI LOJMAN İHALESİNİ ALAN MÜTEAHHİT, VERİLEN İŞLERİ BİR AYDA TAMAMLAYARAK TESLİM ETTİ. BAYINDIRLIK POZ VE BİRİM FİYATLARINA GÖRE BELİRLENEN 64 BİN LİRANIN 37 BİNİ YATIRILDI. MÜTEAHHİT, KALAN 27 BİN LİRA YATIRILMAMASI NEDENİYLE MAHKEMEYE BAŞVURMAYA HAZIRLANIYOR.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) 6. Bölge Müdürlüğü’nün açtığı lojman ihalesini alan müteahhit, kendisine sözleşme dışı ek işler yaptırıldığını ancak bedelinin ödenmediği gerekçesiyle Başbakanlığı İletişim Merkezi’ne (BİMER) şikayetçi oldu. Bayındırlık birim fiyatlarına göre belirlenen 64 bin liradan 27 bin liralık bölümünü bir türlü tahsil edemeyen müteahhit mahkemeye başvurmaya hazırlanıyor.
Alınan bilgiye göre, TCDD 6. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Emlak ve İnşaat Servis Müdürlüğü’nün geçen yıl Ağustos ayında lojmanlar için açtığı ihaleye katılan müteahhit Aslıhan Çevik, kapalı zarf usulü gerçekleşen ihaleyi kazandı. Müteahhit Çevik’in ihaleyi kazanmasının ardından iş artırımına gidildi. Verilen bütün işleri Eylül ayında tamamlayan Aslıhan Çevik, 1 Ekim’de faturasını kesti. Emlak ve İnşaat Servis Müdürlüğü, sözleşmede yazan miktar olan 37 bin lirayı ödedi. Ancak sonradan eklenen işlerin ödemesini yapmadı.
“EK İŞLER İÇİN KEŞİF YAPILMADI”
Müteahhit Aslıhan Çevik, ek işler için kendisine “Sen işi tamamla. Biz ödemesini yapacağız” denildiğini belirterek, “Yani, miktar söylenmedi. Zaten bu işi yaparken keşif de yapmamışlardı. Yaptığım ek işe fatura kestirmiyorlar bana. Sadece sözleşmede yazan bedelin faturasını kestim. Ama yaptığım ek işlere fatura kestirmiyorlar. Ödeme yapılmayacağını söylüyorlar yani. ‘Ödeme yaparsak biz devlete hesap veremeyiz’ diyorlar. Ben de Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) başvuru yaptım. BİMER’den sonra Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Teftiş Kurulu başkanı aradı ve bir müfettiş yönlendireceğini söyledi. Baş müfettiş geldi. Yapılan işlerin metrajları çıkarıldı. Bayındırlık poz ve birim fiyatlarına göre 64 bin lira belirlendi ve buna istinaden tutanak tutuldu. Bilirkişi raporunda fiyat 117 bin lira çıkmasına rağmen biz 64 bin lirada uzlaştık. Kalan 27 bin lirayı ödemeleri gerekiyordu. Ama tekrardan ödeme yapmayacaklarını söylediler” dedi.
“UMUDUM, HAYALİM GİTTİ”
Aslıhan Çevik, bu işi nedeniyle bir çok yere borç yaptığını aktararak, “Onun için hiçbir yere iş yapamadım. Ufak tefek işlerle ayakta durmaya çalışıyorum ama bu yapılanlar benim iş hayatım için büyük bir sarsıntı oldu. Ayrıca yeni bir girişimci olduğum için piyasaya karşı büyük bir hayal kırıklığına uğradım” diye konuştu.
Daha önce de TCDD’ye bir çok kez iş yaptığını kaydeden Çevik, “Yine alacağım kesildi ama onlara hak verdiğim zamanlar da oldu, haklı olduğum zamanlarda oldu. Bu denli bir kesinti olmamıştı. 8 aydır param yatmıyor. Çarem kalmadı, artık mahkemeye başvuracağım” ifadelerini kullandı.
Piyasaya borçlanan ve bu yüzden iş yapamaz hale gelen müteahhit Çevik, konuyu mahkemeye taşımaya hazırlanıyor.
"MÜFETTİŞ RAPOR SUNAR VE EKSİK ÖDEME VAR DERSE DÜZELTİRİZ"
İddialar ile ilgili bilgisine başvurulan Emlak ve İnşaat Servis Müdürlüğü yetkilileri ise Aslıhan Çevik’e ödeme yaptıklarını, bundan fazla ödeme yapmalarının mümkün olmadığı belirtildi. Yetkililer, müfettişin kısa bir süre önce inceleme yaptığını ancak, kendilerine herhangi bir rapor sunulmadığını, eğer bir rapor sunması halinde eksik bir ödeme varsa bunu düzelteceklerini söyledi.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!