HABER

Abdi İpekçi ölümünün 45.yılında İstanbul'da mezarı başında anıldı

Uğradığı silahlı saldırı sonucu 45 yıl önce hayatını kaybeden Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Abdi İpekçi, Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki kabri başında düzenlenen törenle anıldı. Abdi İpekçi’nin koltuğunda oturmanın onur ve gurur verici olduğunu söyleyen Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir, ' Abdi bey çok şeyi değiştirmişti. O yüzden bu kalabalıkla buradayız, ruhu şad olsun' dedi.

Abdi İpekçi için Zincirlikuyu’daki mezarı başında düzenlenen anma töreni saat 11.00’de başladı. Törene İpekçi'nin kızı Nükhet İpekçi İzet, damadı Engin İzet, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir, Hürriyet Gazetesi Köşe yazarı Sedat Ergin, CHP Şişli Belediye Başkan Adayı Resul Emrah Şahan, eski çalışma arkadaşları ve sevenleri katıldı. Törende İpekçi'nin kızı Nükhet İpekçi İzet, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Sibel Güneş ve Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir konuşma gerçekleştirdi.

"BAZEN YÜZLERİNİ GİZLİYORLAR, BAZEN İSİMLERİNİ"

Törende konuşan Nükhet İpekçi İzet, "Kahraman katiller, mert maşalar, gaspçı avcılar ve meczupları seyretmeyi sürdürmekteyiz. Bazen yüzlerini gizliyorlar, bazen isimlerini… Dostları, aileleri, dernekleri, partileri onlarla halen gurur duymakta, sürekli seyretme mecburiyetindeydik. Eskiden bazı bilgiler, daracık bir alanda, kendi hallerinde dururdu. Bir İçişleri Bakanının, kendi odasının ardındaki, başka bir gücün kontrol odasını hayretle fark ettiği bir dönem yaşanmıştı. Bir Başbakan, tesadüfen varlığını öğrendiği örtülü bir ödeneği fazla irdelememiş, bununla mücadele edememişti. Konunun bu bölümlerini biz çok az seyredebildik. İzlenme azlığından dolayı devamına son verilen diziler gibiydiler" dedi.

“ABDİ BEY ÇOK ŞEYİ DEĞİŞTİRMİŞTİ"

Abdi İpekçi’nin koltuğunda oturmanın onur ve gurur verici olduğunu söyleyen Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Özay Şendir, "Abdi İpekçi’nin katili için hep diyoruz ki; Maltepe askeri cezaevinden kaçırılan, peki kim kaçırdı? Bu sorunun cevabını hala bilmiyoruz. Tıpkı Uğur Mumcu’nun ölüm emrini kimin verdiğini bilmediğimiz gibi. Yaptığımız şey ölüm yıldönümlerinde toplanıp anmak ama bu sonucu bugüne kadar bir fayda sağladı mı? Sağlamadı. Abdi İpekçi, 1 Şubat günü Ankara’dan geldi. Gazeteye uğradı. Oradan evine giderken öldürüldü. Türkiye’de ki siyasi fay hattının yumuşaması gerektiğinin, bunun bir askeri darbeye evirilmemesi gerektiği için o konuşmaları yapmaktan geliyordu Abdi İpekçi. Onun kıymetini anlamak, Türkiye’de ki fay hatlarının ve ülkenin bir arada durması için neler yaptığını görmek son derece önemli. Önümüzde ki sene, ondan sonra ki senelerde, Milliyet var olduğu sürece, Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni sıfatıyla birileri gelecek burada bir şeyler söyleyecek. Neyi değiştirebildiğimizi tarih yargılayacak, Abdi bey çok şeyi değiştirmişti. O yüzden bu kalabalıkla buradayız, ruhu şad olsun" diye konuştu.

GÜNCELLENME

Bunları da beğenebilirsiniz

Son Dakika Haberler