Fernando Santos Beşiktaş’ın DNA’sına uygun değildi

Çağın bu kadar gerisinde kalmış bir teknik adamla devam etmek anlamsızdı.

Haberin Devamı

Fernando Santos, Beşiktaş ile sözleşme imzaladığı gün siyah beyazlıların Rize deplasmanında maçı vardı. Takımın başında Serdar Topraktepe sahaya çıkmıştı ve Beşiktaş, o gün 4-0 kazandı. Santos’un sahaya çıktığı ilk maç ise Beşiktaş’ın 3-0 kazandığı Karagümrük maçı oldu. Portekizli teknik adamın henüz futbolcuları tanımadığı ve oyun anlayışını henüz oturtmadığı bir dönem idi.

Şimdi ise son 5 maçtır kazanamayan bir Beşiktaş ve bu süreçte sadece 3 gol atan bir takım var ortada. Oyun gelişmedi, ilerlemedi, ne savunmayı ne de hücumu doğru dürüst yapabildi.

Dün 25 bin kişi tribüne gelmiş, istekli ve hareketli başladığı maçta 1-0’ı da erken yakalamışken Beşiktaş, dakikalar geçtikçe yine eridi ve sahada adeta kayboldu.

MODERN FUTBOLDAN UZAKTI

Bazen kaybedersiniz bazen kazanırsınız ama oyun anlayışınız, felsefeniz vardır. İşte o noktada zamana ihtiyacınız olur. Fernando Santos’un ne yazık ki yapmak istediği herhangi somut bir şey yoktu. Modern futboldan bu kadar uzak ve çağın gerisinde bir teknik adam ile yola devam etmenin anlamı var mıydı? Tabii ki yoktu. Beşiktaş yönetimi bu mantalitedeki bir hocayla vakit harcamak yerine, önümüzdeki sezonun planlarını daha sağlıklı yapabilmek adına, görevine son vererek doğru bir hamle yaptı.

Haberin Devamı

DEFANSI BiLE DÜZELTEMEDi

Hatta Santos’u göndermekte geç bile kaldılar. Ne yazık ki, alınan skorlardan bağımsız, oynanan futbolun hiçbir bölümü bile Beşiktaş’ın DNA’sına, misyonuna uygun değildi. 14 yıldır kulüp takımı çalıştırmayan Fernando Santos’un en azından defansif oyun kurgusuna rağmen bir dokunuş yapmasını beklerdik. Onu dahi yapamadı.

Yazarın Tüm Yazıları