GeriSeyahat Fransa'nın zarif kenti: Aix En Provence
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Fransa'nın zarif kenti: Aix En Provence

Fransa'nın zarif kenti: Aix En Provence

Fransa'nın güneyinde yer alan Aix-en-Provence, köklü tarihi ve zengin kültürüyle, Fransa'nın en gözde kentlerinden biri.

Marsilya'ya 25 km uzaklıktaki kent, Bouches-du-Rhône departmanına bağlı. Aix-en-Provence şehrinin kuzeyinde kalan kısımlarında, özellikle Puyricard'da burjuva kesiminin yaşadığı söylenirken, bu şehirdeki evlerin Fransa'da en pahalılar arasında olduğu bilinmekte. Aix-en-Provence'ın 10 km kuzeyinde Cezanne ve Picasso'nun tablolarını yaptığı lavanta tarlalarıyla kaplı St. Victoire Dağı bulunuyor.


Fransanın zarif kenti: Aix En Provence

Burada Picasso'nun yaşadığı şato da var ancak ziyaretçilere açık değil. Yeraltı suları, sabunları, lokumu, sucuğu ve keçileriyle meşhur olan şehir 200'ün üzerinde çeşme ve dört üniversite barındırıyor. Bunun yanında bakkalları, seyyar marketleri ve 300'ü aşkın aile çay bahçesiyle Fransız piknik kültürünü yansıtan kent uzun yıllar Roma İmparatorluğu egemenliğinde olduğundan o döneme ait eserlere de sahip.

Fransanın zarif kenti: Aix En ProvenceAix-en-Provence pahalı bir kent olduğundan, çoğu turist konaklama ve yeme-içme ihtiyaçlarını Marsilya'da karşılıyor. İki kent arasındaki mesafenin yakınlığı, turistler açısından avantaj oluşturuyor. Ilıman bir iklime sahip kent yaz aylarında oldukça kalabalık olduğundan, Sonbahar ve İlkbahar ayları en uygun sezon. Tabii şu sıralar ülke koronavirüs ile mücadele ettiği için Aix En Provence'de de sessizlik hakim...

False