GeriSeyahat 10 durakla başkenti anlama kılavuzu... Ankara’da mutlaka uğranması gereken 10 yer
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Hürriyet Twitter
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
10 durakla başkenti anlama kılavuzu... Ankara’da mutlaka uğranması gereken 10 yer

10 durakla başkenti anlama kılavuzu... Ankara’da mutlaka uğranması gereken 10 yer

Ankara çok köklü bir tarihe ve birbirinden etkileyici doğal güzelliklere sahip. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan kentte ayrıca sürprizlerle de karşılaşabilirsiniz. Jürimize bu hafta Ankara’nın mutlaka görülmesi gereken noktalarını sorduk… Şehrin müzelerinden doğal ve tarihi güzelliklerine 10 farklı seçeneği sıraladık.

JÜRİ
Bahar Akıncı / Seyahat yazarı
Burcu Gürtürk Kadak /Hürriyet Seyahat gezgini
Dicle Tuba Kılıç / Doğa Derneği Başkanı
Ebru Erke / Hürriyet gastronomi yazarı
Erdal İpekeşen / Gazeteci
Erdoğan Gümüş / Hürriyet Seyahat gezgini
Ersin Ercan / DHA Ankara temsilcisi
Rıza Özel / Hürriyet foto muhabiri
Saffet Emre Tonguç / Hürriyet Seyahat yazarı
Serda Büyükkoyuncu / Seyahat yazarı

1- Ata’nın huzurunda
Anıtkabir
Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı Anıtkabir, şüphesiz ki Ankara’da ziyaret edilmesi gereken ilk yer. Anıtkabir’in içindeki Kurtuluş Savaşı Müzesi’ni mutlaka gezin. Atatürk’ün kullandığı otomobili de Anıtkabir’in avlusunda görebilirsiniz. Serda Büyükkoyuncu “9 Ekim 1944’te yapımına başlanan, dokuz yıl inşası süren Anıtkabir, sadece Ankara’nın değil bence tüm Türkiye’nin görülmesi gereken bir numaralı yeri” diyor.

2- Tarihe tanıklık edin
Anadolu Medeniyetleri Müzesi
Ulus’taki müze kendine özgü koleksiyonlarıyla dünyanın sayılı müzeleri arasında. Arkeolojik buluntular Paleolitik Çağ’dan başlayarak günümüze kadar kronolojik bir sırayla sergileniyor. Kuruluşu 1921’de Atatürk’ün isteği üzerine gerçekleşen müzenin en nadide eserlerinden biri de MÖ 6200 yıllarına tarihlenen Çatalhöyük kent planı. Bu harita dünyanın en eskisi olarak kabul ediliyor.

3- Manzaranın tadını çıkarın
Ankara Kalesi
Ankara’nın simgelerinden olan kale, Altındağ ilçesinde. Olağanüstü manzarası için bile ziyaret etmeye değer. Şehrin panoramik görüntüsünü ve güneşin batışını izlemek için en doğru nokta burası. Kaleiçi’ndeki Osmanlı döneminden kalma evler restore edilmiş ve günümüzde kafe, lokanta, turistik eşya satan dükkânlar olarak kullanılıyor.

10 durakla başkenti anlama kılavuzu... Ankara’da mutlaka uğranması gereken 10 yer4- Rezervasyon şart
Kalbur Balık Restoran
Oran’daki mekân için Ebru Erke “Ankara’da hep iyi balık yenir; Kalbur benim favorimdir” diyor. Buraya rezervasyonsuz gitmeyi düşünmeyin çünkü mezelerini ve balık çeşitlerini tatmak için çevre illerden dahi bolca ziyaretçisi oluyor. Sahibi Mehmet Tekmen’in tek tek ilgilendiği menüde karidesli köfte, midye dolma ve kalamar en çok tercih edilen lezzetlerden. (0312) 490 50 01

5 -Mimarisine hayran olacaksınız
Hacı Bayram Veli Camisi

Tarihi dokuya uygun restore edilen cami ziyaretçi akınına uğruyor. Ulus’taki cami 1429’da mimar Mehmet Bey tarafından yapılmış. Adını bahçesindeki Hacı Bayram Veli Türbesi’nden alan yapı ahşap tavanıyla 17’nci yüzyıl mimarisinin en belirgin özelliklerini taşıyor. Saffet Emre Tonguç, Hacı Bayram Veli Camisi’ni Ankara ziyaretinizde mutlaka görülmesi gereken bir yapı olarak öneriyor.

10 durakla başkenti anlama kılavuzu... Ankara’da mutlaka uğranması gereken 10 yer6- Anadolu’nun izleri
Etnografya Müzesi
Müzede Anadolu’nun çeşitli yörelerinden derlenmiş halk giysileri, süs eşyaları, ayakkabı, takunya, kadın ve erkek çorapları, keseler, oyalar, uçkurlar, peşkirler, bohçalar, yatak örtüleri, gelin kıyafetleri, damat tıraş takımları sergileniyor.

7- Her mevsim güzel
Eymir Gölü
Kuş göç yolları üzerindeki önemli duraklardan olan göl Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) arazisi içinde. Gölün çevresini kuşatan 12 kilometrelik parkur, bisiklet, yürüyüş gibi spor etkinlikleri yapmak isteyenler için şehrin en güzel noktası.

10 durakla başkenti anlama kılavuzu... Ankara’da mutlaka uğranması gereken 10 yer8- Soluklanma mekânı
Kuğulu Park
Çankaya’daki park, adını içindeki süs havuzlarında yüzen kuğulardan alıyor. Parkta her biri Cumhuriyet’le yaşıt akkavakların yanı sıra çınar, erguvan, alıç ağaçları var. Kuğulu Park’ta çocuklar için oyun alanları, kafe ve restoran da mevcut.

9- Şehrin ilk sanayi müzesi
Ankara Rahmi M. Koç Müzesi
Altındağ’daki müzede denizcilikten karayolu taşımacılığına, havacılıktan iletişime kadar 10 binden fazla obje sergileniyor. Atatürk ve Ankara Koleksiyonu, tarihin en eski oyuncakları ve balmumu canlandırmaları çocukların ilgi gösterdikleri koleksiyonlar.

10- Antikacılar, restoranlar
Çıkrıkçılar Yokuşu
Ankara Kalesi’nin yanı başındaki Çıkrıkçılar Yokuşu’nda özel taşlardan antikalara kadar birçok şey satılıyor. Rıza Özel “Bu küçücük yokuşun üzerinde ve çevresinde Ankara’nın en iyi Türk kahvesini, en iyi ızgara köftesini ve en iyi mantısını bulacaksınız” diyor.

False