Yunus Nadi Roman Ödülü Hikmet Hükümenoğlu'nun

Güncelleme Tarihi:

Yunus Nadi Roman Ödülü Hikmet Hükümenoğlunun
Oluşturulma Tarihi: Kasım 23, 2023 13:27

78. Yunus Nadi Ödülleri sahiplerini buldu. Bu yıl En İyi Roman Ödülü'nü 'Harika Bir Hayat' adlı romanıyla Hikmet Hükümenoğlu kazandı.

Haberin Devamı

Cumhuriyet Vakfı tarafından düzenlenen 2023 Yunus Nadi Ödülleri'nin kazananları açıklandı. Bu yıl 78'incisi düzenlenen yarışmada, seçici kurullar tarafından, zorlu bir değerlendirme sürecinin ardından 6 dalda 9 çalışma ödüle değer bulundu.
 
Konur Ertop, Asuman Kafaoğlu-Büke, Zeynep Aliye, Öner Yağcı ve Gamze Akdemir'den oluşan seçici kurul, 78. Yunus Nadi Roman Ödülü'nün Hikmet Hükümenoğlu'nun 'Harika Bir Hayat' adlı kitabına verilmesini kararlaştırdı.

Yunus Nadi Roman Ödülü Hikmet Hükümenoğlunun

'Harika Bir Hayat'ın konusu şöyle: Harika! İşlenmemiş bir elmas. Patlamaya hazır bir bomba. Ölüme uçan eşsiz bir kelebek... 1919’da başlayan, ne zaman bittiğini -henüz- bilemediğimiz bir hayat. Dokunduğu her şeyi güzelleştiren, dokunmadıklarında bile izini bırakan inanılmaz bir kadının, Harika’nın hayatı. Bazılarımız Harika, bazılarımız H. Kara, bazılarımız H. Ak olarak tanıyor onu -ki bunlar sadece bilinen kimlikleri. Yakın tarihimizin zor yıllarında, tanıdığımız simaların arasında dolaşan, dışarıdan normal görünse de ne zaman ne olağanüstülük göstereceği asla kestirilemeyen bir kadın. Harika bir oyuncu, Harika bir şair, Harika bir istihbaratçı, Harika bir... Harika!

Haberin Devamı

Öykü dalında 65, roman dalında 95, şiir dalında 47, sosyal bilimler araştırması dalında 18, karikatür dalında 25, fotoğraf dalında 13 olmak üzere toplam 263 yapıtın değerlendirildiği 78. Yunus Nadi Ödülleri’ni kazananlar şu isimler oldu.

ŞİİR
“Şiir” dalında Ataol Behramoğlu, Doğan Hızlan, Turgay Fişekçi, Eray Canberk ve Hüseyin Yurttaş’tan oluşan seçici kurul tarafından ödülün Süreyya Berfe’nin “Yavaş Yavaş Bilemiyorum” adlı yapıtına verilmesi kararlaştırıldı.

KARİKATÜR
Metin Peker, Kamil Masaracı, Muhittin Köroğlu, Zafer Temoçin, Akdağ Saydut ve Murat Sayın’dan oluşan seçici kurul bu yıl “Karikatür” dalındaki ödülü Aşkın Ayrancıoğlu’nun deprem konulu yapıtına verdi.

ÖYKÜ
“Öykü” dalında, Sadık Aslankara, Sezer Ateş Ayvaz, Seval Şahin ve Mehmet Zaman Saçlıoğlu’ndan oluşan seçici kurul tarafından yapılan değerlendirmede ödülün bu yıl Necati Tosuner’in “Salgında Öyküler”, Gamze Efe’nin “Yine de Bir Şansımız Olmalı”, Semih Öztürk’ün “Telaş Bandosu” ve Öznur Unat’ın “Palaçinka” adlı yapıtları arasında paylaştırılmasına karar verildi.

Haberin Devamı

SOSYAL BİLİMLER ARAŞTIRMASI
Seçici kurulu Dr. Alev Coşkun, Prof. Dr. Emre Kongar, Prof. Dr. Örsan Kunter Öymen, Prof. Dr. Şaduman Halıcı ve Osman Selim Kocahanoğlu’ndan oluşan “Sosyal Bilimler Araştırması” ödülünün bu yıl, Serdar Şahinkaya’nın “Türkiye İktisat Kongresi” ve Sinan Miser’in “Mevzide Diplomasi-Mudanya Sürecinde Tarafların Politik Tutumları ve Boğazlar Bölgesinde Askeri Hareketlilik” kitapları arasında paylaştırılmasına karar verildi.

FOTOĞRAF
Seçici Kurulu, İsa Çelik, Coşkun Aral, Garbis Özatay, İbrahim Yıldız , Dr. Ersin Turan, Uğur Demir ve Vedat Arık’tan oluşan “Fotoğraf” dalında aday yapıtlar arasında oy çoğunluğu sağlanamadığından, bu yıl bu dalda ödül verilmemiştir.

BAKMADAN GEÇME!