‘Troya Yılı’ ziyaretçi sayısını katladı

Güncelleme Tarihi:

‘Troya Yılı’ ziyaretçi sayısını katladı
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 09, 2018 01:13

Geçen sene ilk 6 ayda 136 bin 106 kişinin ziyaret ettiği Troya antik kentini bu yılın aynı döneminde 233 bin 643 kişi gezdi.

Haberin Devamı

TROYA antik kentinin UNESCO tarafından ‘Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20’nci yılı dolayısıyla 2018'in ‘Troya Yılı’ ilan edilmesi, 5 bin yıllık geçmişe sahip antik kentin ziyaretçi sayısını katladı. Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre, her yıl binlerce kişiyi ağırlayan antik kente bu yılın ilk yarısında gelen ziyaretçi sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık iki kat arttı. Ocak-Haziran 2017 döneminde 136 bin 106 kişinin ziyaret ettiği antik kenti, tanıtım organizasyonlarının da etkisiyle bu yılın aynı döneminde 233 bin 643 kişi gezdi. Bu sene 6 aylık dönemde aylık bazda en yoğun ziyaretçi sayısı, 51 bin 54 kişi ile nisan ayında gerçekleşti.

MÜZENİN AÇILMASIYLA SAYI DAHA DA ARTACAK

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, yaptığı açıklamada, ‘2018 Troya Yılı’nın önemli etkinliklerle sürdüğünü söyledi. Dokuz, “Çanakkale ve Troya tüm dünya tarafından en çok bilinen yerler arasında bulunuyor ancak Çanakkale ve Troya'ya 'Troya Yılı'nın katkısı çok büyük oldu" dedi.
Ağustos ya da eylül ayı içerisinde açılması planlanan yeni Troya Müzesi ile ziyaretçi sayının yıl sonuna kadar daha yüksek seviyelere ulaşmasını beklediklerini dile getiren Kemal Dokuz, şunları kaydetti:

Haberin Devamı

"Müzenin açılmasıyla ziyaretçiler adeta buraya akın edecek. Çünkü Troya tüm dünya için bir değer. Troya'nın eserlerinin sergileneceği bu çok önemli müze de buna katkı sunacak ikinci bir unsur. Yıl sonuna kadar ümidimiz sayısal verilerin daha da artacağı yönünde." 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!